Иран продължава да заплашва Съединените американски щати с военни действия, за да ги разубеди да не нанасят удар по иранските ядрени съоръжения, на фона на новите заплахи на американския президент Доналд Тръмп. Думите на републиканеца, които са предизвикали тревога в Техеран, са свързани с поставения от него краен срок за сключване на ново ядрено споразумение - два месеца, иначе "нещата ще тръгнат на зле". В отговор на тези заплахи Иран е поставил в готовност ракетните си установки, съобщи Tehran Times - издание, провъзгласило се за "глас на Ислямската революция", което не е държавна собственост, но се смята, че се контролира от режима в Техеран.
Ирански официални лица заплашиха с няколко отговора, ако се стигне до американско-израелски удар по Ислямската република, включително нападение срещу бази и сили на САЩ.
Още: Конфликти Турция-Израел и Турция-Иран: Сложният триъгълник, обяснен от Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Иран плаши с удар по военната база "Диего Гарсия"
Неназован висш ирански военен служител заяви пред западни медии на 29 март, че Иран ще атакува остров Диего Гарсия в Индийския океан (южно от Индия), ако Съединените щати нападнат страната му. Островът е част от Британската територия в Индийския океан, която премиерът Киър Стармър иска да върне на Мавриций. Там е разположена британско-американска военна база. Според наличните в търговската мрежа сателитни снимки САЩ наскоро са увеличили военното си присъствие на остров Диего Гарсия - поне три самолета B-2 Spirit са пристигнали в стратегическия аванпост на САЩ и Великобритания миналата седмица. Наричани „небесните духове“, бомбардировачите B-2 са способни да се изплъзват от най-модерната противовъздушна отбрана.
Ако Иран нападне, то това ще е предварителен удар, за да се спре Доналд Тръмп от евентуално поразяване на ирански обекти, съобщава британското издание The Telegraph и цитира иранския служител: „Висшите командири са призовани да нанесат превантивни удари по острова и базата му, ако заплахите на Тръмп станат по-сериозни. Дискусиите за острова се засилиха, откакто американците разположиха там бомбардировачи“.
Още: Аятолахът каза на Тръмп да си гледа работата за иранската ядрена програма
Снимка: Getty Images
Американските бомбардировачи под прожекторите
Един от поддръжниците на иранския режим заявява пред изданието, че островът е трябвало да бъде набелязан много преди САЩ да изпратят там бомбардировачи: „Намирам за много малко вероятно висшите командири на отбраната на страната от 90-те години на миналия век да не са обмисляли ракетно нападение - балистично или с крилати ракети - срещу (архипелага) Чагос. А ако не са го правили, определено са били много глупави“.
Базата поддържа бомбардировачи B-1 Lancer, B-2 Spirit и B-52 Stratofortress, така че е от значение за операциите в Африка, Азия и Океания. В базата са настанени и около 4000 военни и изпълнители, повечето от които са американци.
Още: Израел удари Бейрут за първи път от 4 месеца, Макрон се намеси (ВИДЕО)
Иранските държавни медии пишат, че бомбардировачът B-2 Spirit вероятно ще използва Диего Гарсия като отправна точка за евентуална атака срещу ирански подземни съоръжения. „Някои предлагат ракетите да бъдат изстреляни към острова, но не с цел да улучат нещо, а да паднат във водата, за да изпратят ясно послание на американците, че сме сериозни", казва цитиран от The Telegraph служител от Ислямската република.
Иранските ракети не могат да стигнат до острова с тежки бойни глави
Анонимен служител вече заяви пред Tehran Times, че ракетните установки на Иран в подземните му бази са заредени с ракети и „готови за изстрелване“. Според съобщения в медиите максималният обсег на ракетите на иранците в момента е 2000 км, а този на дроновете им - около 2500 км. Остров Диего Гарсия се намира на около 3700 км от най-южния град на Иран - Пасабандар. Това означава, че иранците би трябвало значително да намалят полезния товар на бойната глава на своите ракети със среден обсег, за да извършат успешно нападение срещу остров Диего Гарсия.
Ако реши, Иран би могъл да атакува и други обекти на САЩ в региона. Бригаден генерал от военновъздушните сили на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (Иранската революционна гвардия) Амир Али Хаджизаде заплаши на 31 март, че американските бази в региона „седят в стъклен дом“.
Снимка: Getty Images
Още: Разузнаването на САЩ: Русия не е най-голямата военна заплаха, от Космоса ни дебне друга
На 29 март командирът на военноморските сили на Иранската революционна гвардия адмирал Алиреза Тангсири заяви, че Техеран може да затвори Ормузкия проток, ако САЩ и Израел нападнат Иран. Тангсири също така заплаши, че ще конфискува кораби, ако ирански плавателни съдове бъдат заловени.
Директна атака на Иран срещу Израел?
Провеждане на директна иранска атака срещу Израел също е възможен сценарий - отново като предупреждение. Поне това се разбира от думи на високопоставени ирански военни командири, които наскоро възобновиха заплахите за провеждане на нова ракетна атака срещу Израел. Миналата година иранците осъществиха две мащабни нападения с балистични ракети и дронове срещу най-големия си враг - през пролетта и през есента, но и при двете нямаше съществени поражения по ключова инфраструктура.
През февруари 2025 г. Иран представи най-новата си балистична ракета с прецизно насочване, наречена „Етемад“. Иранските медии наричат ракетата „израелска балистична ракета“, тъй като според съобщенията тя може да поразява ключови цели на територията на Израел. Запасите на Иран от ракети със среден обсег или ракети, които могат да достигнат Израел, обаче са силно изчерпани след израелските въздушни удари по Иран през април и октомври 2024 г., анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). Става въпрос за нападенията в отговор на иранските атаки: Недостиг на ирански ракети за "Хизбула", хутите и Путин: Резултати от ракетната атака на Израел.
Сега ISW прави оценка, че Иран вероятно възстановява запасите си от твърдо гориво за ракети, след като израелските удари повредиха ключови производствени обекти през октомври 2024 г. Санкционираният ирански товарен кораб "Jairan", който превозва натриев перхлорат - химикал, използван за производството на твърдо гориво за ракети, пристигна близо до Бандар Абас, провинция Хормозган, около 29 март. Изпълнителната агенция за морски трафик и мореплаване потвърди, че "Jairan", един от двата кораба на Iranian Shipping Lines (IRISL), санкционирани за превоз на ракетни материали, чака в близост до два острова. През януари 2025 г. западни официални лица съобщиха пред Financial Times, че корабите "Golbon" и "Jairan" ще доставят над 1100 тона натриев перхлорат на Иран.
Една от организациите на Иранската революционна гвардия, която частично контролира ракетните изследвания и разработки на Иран, е получила по-голямата част от пратката, разтоварена от "Golbon" на 13 февруари.
Израелските удари през октомври 2024 г. нанесоха щети на три основни обекта за производство на ракети с голям обсег в Иран, включително военния обект "Шахруд" в провинция Семнан и комплексите "Ходжир" и "Парчин" в провинция Техеран. Прехвърлянето на товара на "Jairan" на едно от тези места би означавало, че Иран се опитва да възстанови капацитета си за производство на ракети с голям обсег след израелските удари. Техеран би могъл също така да прехвърли натриевия перхлорат към съоръжение, което произвежда балистични ракети с малък обсег.
Снимка: Getty Images
Иранската ядрена програма: има развитие на фона на заплахите
Ядрената сделка между Иран, Съединените щати, Русия, Китай, Великобритания и Франция беше сключена през 2015 г. Споразумението означаваше, че Техеран ще позволи на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) безпрепятствен достъп до ядрените си съоръжения в замяна на постепенното вдигане на западните санкции и че по-голямата част от обогатения му уран ще бъде изнесена в чужбина. То също така изискваше ключов завод за обогатяване на уран да се превърне в изследователски център. По време на първия си мандат обаче Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, а оттогава насам иранците развиват ударно мощностите си в сектора, въпреки че публично отричат да вървят към разработване на ядрено оръжие: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Тръмп заплаши Иран с бомбардировки и вторични мита, ако Техеран не подпише споразумение с Вашингтон относно ядрената си програма. Също така републиканецът върна политиката на "максимален натиск" срещу Ислямската република: "Ако ме убият, ще бъдат заличени": Тръмп връща "максималния натиск" срещу Иран.
Иран отказва да проведе преки преговори със САЩ въпреки заплахите. Според Associated Press иранският президент Масуд Пезешкиан е заявил, че страната му оставя отворена възможността за непреки преговори: Bloomberg: Путин се е съгласил да посредничи за ядрени преговори между Тръмп и Иран.
Ирански официални лица публично заявиха, че не желаят да правят отстъпки за постигане на ново ядрено споразумение със САЩ в желаните от президента Тръмп срокове или условия. Техеран продължава да координира действията си с Русия и Китай по ядрените въпроси.