Китай от дълго време заплашва демократично самоуправляващия се остров Тайван с инвазия, защото го счита за своя суверенна територия, принадлежаща към континенталната част на Китайската народна република. В продължение на години Народната освободителна армия (НОАК) провежда агресивни военни учения с кораби и самолети в Тайванския проток и около него, включително със симулации за превземане на острова и с активни стрелби. Пекин явно не спира дотук.
Още: Тайван се уплаши от китайски балони, кораби и самолети край острова
Всичко в действие за блокада на Тайван
Днес, 1 април, Китай изпрати армията, флота, военновъздушните и ракетните си сили да обкръжат Тайван за учения, които според Пекин имат за цел да упражнят блокада на острова. Министерството на отбраната на Тайван заяви, че китайците са разположили своята група самолетоносачи „Шандун“ като част от 19 военни кораба около острова.
UPDATE; TAIWAN says it has detected 19 Chinese warships and the Shandong aircraft carrier group around its island pic.twitter.com/V4HLnos036
— Recon & surveillance (@Mitchal01) April 1, 2025
Още: Русия, Китай и Иран започнаха общи военни учения - симулират удари по морски цели (ВИДЕО)
Ученията имат за цел да изпратят „строго предупреждение и силно възпиране“ на предполагаемите сепаратисти в Тайван, заявиха властите от Комунистическата партия в Китай. Това било предупреждение срещу независимостта на Тайван.
Снимка: Getty Images
Обявено е учение за „патрулиране в бойна готовност по море и въздух, съвместно завземане на всеобхватно превъзходство, щурмуване на морски и наземни цели и блокада на ключови райони и морски пътища“, заяви старши полковник Ши И, който е говорител на Източното военно командване на китайската армия. Въоръжените сили на Пекин „приближават остров Тайван от различни посоки“, каза той. "Тайванските сепаратисти“ са обвинявани от Китай, че „сами си навличат катастрофа“.
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Китайските военни представиха тайванския президент като насекомо
Миналия месец тайванският президент Лай Чинг-те нарече Китай „външна враждебна сила“ и предложи мерки за борба с китайския шпионаж. Лай, който встъпи в длъжност през май миналата година, вече разгневи китайското правителство с думите си за суверенитета на Тайван - затова Пекин го нарича „сепаратист“.
A stern warning to separatists in Taiwan: China Coast Guard conducts law-enforcement patrols around Taiwan in accordance with ONE-CHINA PRINCIPLE. pic.twitter.com/Zq9r09LtG7
— Li Zexin (@XH_Lee23) April 1, 2025
Още: Китай с "твърд" подход за връщането на Тайван
На графика, споделена от военните на Китай, Лай е изобразен като насекомо, което се пече на открит огън, предават AFP и France24.
Същевременно видеоклип, споделен от военните в китайската социална мрежа Weibo, показва симулация - как китайските сили използват сателити, за да маркират цели в Тайван. Следва буря от ракетни експлозии.
Снимка: Getty Images
Още: Анексия на Тайван? Китай се поучи от грешките на Путин
Китайската брегова охрана съобщи, че също така е извършила „патрули за спазване на закона“ около острова. Тайванските военни отговориха, като изпратиха сили, които да „наблюдават, предупреждават и реагират по подходящ начин“.
Ученията тази седмица са най-големите от февруари насам, когато Тайпе заяви, че Китай е организирал учения с „бойна стрелба“ със самолети и военни кораби в район на около 40 морски мили (74 км) от южната част на острова.
Още: "Тренировъчни стрелби" край Тайван на фона на нова заплашителна реторика от Китай
FIRST IMAGES: China’s Shandong carrier spotted in the distance by Taiwanese navy ships.
— Jaime Ocon 歐海美 (@JaimeOcon1) April 1, 2025
No further information on location or time, but these images were released by Taiwan’s defense ministry this morning. pic.twitter.com/Vs7IPpc535
Спорът между Китай и Тайван датира от 1949 г., когато националистическите сили на "Гоминдан" на Чан Кайшъ бягат в Тайван, след като губят гражданската война в Китай с комунистическите бойци на Мао Дзъдун. Комунистически Китай никога не е управлявал Тайван, където от хиляди години живеят местни племена. Островът е бил частично или изцяло управляван в различни периоди от нидерландци, испанци, китайската династия Цин и Япония.
Още: Хванат в крачка? Тайван е задържал китайски кораб, обвинява го в саботаж (ВИДЕО)