Не е възможна ваксинация с хиперимунен серум, с която да бъде спряна чумата по дребно преживните животни в Ямболска област (селата Крайново, Странджа и Шарково). Съществува жива ваксина, която може да бъде приложена, но ако това се случи, цяла България ще бъде затворена за търговия с ЕС и ще има рестрикции за минимум 2 години - защото в ЕС живите ваксини са забранени, тъй като след използването на такава ваксина вирусът не изчезва, а остава латентен. Това съобщиха от Българската агенция по храните (БАБХ) в отговор на изрично зададени от Actualno.com въпроси.
Още: За да няма мита: ЕС е готов да купува повече горива и оръжие от САЩ
Още: След примирието: Ще се възстанови ли корабния трафик в Червено море?
Вариантът "хиперимунен серум" беше предложен от д-р Пламен Пасков, чрез публикация в личния му профил във Facebook. Той е категоричен, че избиването на овце и кози в Странджанско няма никакви ветеринаро-медицински основания. Повече за това кой е Пасков научете ТУК.
Председателят на Съюза на ветеринарните лекари в България д-р Михаил Бащавелов обаче се съгласява безусловно с БАБХ. "Ваксинацията не се препоръчва, когато едно заболяване влиза за първи път в страната, защото не може да даде нужния ефект. Ваксинации в ЕС не могат да се правят, когато заболяването влиза за първи път, а ние като страна членка сме задължени да го спазваме. Препоръчва се в страни като Турция, където заболяването го има от години. Световното ветеринарно законодателство в тази си функция е категорично в случаите, в които се откриват болни животни или такива, които са били в контакт с болни. В случая това заболяване може да протече по начин, по който клиниката му да е по-продължителна - затова освен предприетите действия, друга възможност не можем да имаме", каза д-р Бещавелов пред Агенция "Фокус".
Освен мярката "ваксинация", от БАБХ заявиха пред Actualno.com, че предписаната в Практическото ръководство за борба с чума по дребните преживни животни карантина на животни-деца не се прилагала при потвърдено огнище.
Още: Tesla ще повиши цените на автомобилите си за Канада
Още: Италия се завръща към ядрената енергетика, 40 години след забраната
Извън умъртвяването на дребни преживни животни в засегнатите райони се предвижда и засилен контрол върху движението на такива животни и продукти от тях в общините Елхово, Болярово, Средец, Созопол, Малко Търново, Приморски и Царево.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сметка за компенсацията за ток: Новият енергиен министър смята фриволно (ВИДЕО)
Още: Заради високите цени на тока: Компенсациите за небитови клиенти продължават до края на март
Няма разминаване в датите що се отнася до заповед RD11-1245, с която селата Крайново, Странджа и Шарково се обявяват за огнища на болестта и се нарежда избиване на животни. Решението на Комисията от 4 юли е всъщност решението на Европейската комисия да се вземат мерки, на база нотификация от страна на България към ЕК от 23 юни, 2018 година. Това е датата, за която ръководителят на БАБХ д-р Дамян Илиев посочи, че е получено изследване от френската лаборатория CIRAD за огнище на чума в село Воден, община Болярово. Цитираният протокол в заповед RD11-1245 е (повторно) потвърждение на тези положителни резултати, в три стопанство в община Болярово – в селата Крайново, Странджа и Шарково, казват от БАБХ.