На първото заседание за годината – на 10 януари Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще трябва да избере нов председател на Специализирания наказателен съд. Това става ясно от дневния ред на колегията, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Единствен кандидат за поста е досегашният ръководител на съдебната инстанция Георги Ушев. Неотдавна в доклад на ВКС бяха отправени критики към ролята на Специализираното правосъдие у нас. В същото време, докладът на европейските прокурори от декември изрази очаквания за по-голяма активност на Специализирания съд и прокуратура и повече осъдителни решения за корупция и организирана престъпност.
На 11 януари ще се проведе и заседание на прокурорската колегия на съвета, на което ще се обсъди решение по предложение на главния прокурор относно планиране на длъжности за младши прокурори и младши следователи.
За 12 януари е насрочено и първото заседание на Пленума на ВСС за 2017 година, на което ще се обсъждат финансови и институционални въпроси.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
През 2017 г. ВСС ще трябва да подмени изцяло своя състав, с изключение на двама от тримата “големи” в съдебната власт – председателят на ВКС Лозан Панов и главният прокурор Сотир Цацаров. Освен избор на нов състав на ВСС, което се очаква да се случи в средата на годината, а за което ще е нужно и работещо Народно събрание, ВСС ще трябва да избере нов председател на ВАС, който да заеме поста от досегашния ръководител Георги Колев, чийто седемгодишен мандат изтича.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Преди всичко това – в края на януари се очаква Европейската комисия да излезе с поредния си Мониторингов доклад за състоянието на правосъдието и правовия ред у нас. Очакванията на премиера в оставка Бойко Борисов бяха, че до края на мандата на този състав на ЕК, мониторинговият механизъм за България и Румъния ще отпадне и ще бъде заменен с нов, на който ще бъдат подложени и останалите страни-членки на Европейския съюз.