Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Българите искат 20% увеличение на заплатата и по-малко стрес

01 септември 2022, 13:00 часа
Реклама

Липса на удовлетвореност от условията на труд, ниски заплати и висок стрес на работното място в България. Това сочат резултатите от Националното проучване “Удовлетвореност на работното място”, организирано от Career Show - платформа, която свързва кандидати за работа с водещи български компании.

Проучването е проведено чрез анонимна анкета, в която са взели участие над 1000 души, работещи в различни сектори и градове у нас.

82% смятат, че заплатата им не е справедлива

Отговорите на 82,64% от анкетираните показват, че заплатата им не е справедлива спрямо опита и уменията им. Дори и в най-високо платения сектор у нас, този на IT специалистите, се наблюдават 65,3%, които смятат заплащането си за несправедливо и ниско.

Най-недоволни от заплащането си са заетите в сектор бизнес и публична администрация, където близо 90 на сто са отбелязали, че заплащането, което получават, не е справедливо.

IT секторът запазва челните позиции по заплата

Очаквано, месечното възнаграждение на анкетираните IT специалисти е по-високо от това във всички останали сектори. Забелязва се главоломен ръст на заплатата с натрупването на професионален опит в IT сферата, значително по-висок от този в останалите сектори, отчитат авторите на проучването.

Второто място по размер на заплатата заемат специалистите в аутсорсинг сферата.

На другия полюс е сектор бизнес и публична администрация, при който месечното заплащане е най-ниско. Също така при тези специалисти се забелязва, че с натрупания опит ръстът на заплатата е значително по-нисък в сравнение с гореизброените два сектора.

Българите искат 20% увеличение на заплатата и по-малко стрес

На въпроса “Удовлетворени ли сте от условията на труд в компанията си?” едва 22,12% от анкетираните са отговорили положително. Останалите 77,88% най-често са отбелязали, че биха желали по-високо възнаграждение (37,84%) и работна среда с по-малко стрес (18,01%).

Данните показват, че секторът с най-висока удовлетвореност от условията на труд не е секторът с най-висока заплата. Над 40% от заетите в сферата на човешките ресурси са отбелязали, че са доволни от условията на труд в компанията си. В най-високоплатения сектор, този на IT, процентът е 38,6%.

Интересен е фактът, че аутсорсинг сферата има една от най-ниските степени на удовлетвореност. Само 19,61% от анкетираните специалисти в сферата на изнесените услуги са отбелязали, че са доволни от условията си на труд. Така те се нареждат до секторите с най-ниско ниво на удовлетвореност - бизнес и публична администрация и търговия и продажби.

На въпрос за минималното увеличение на заплатата, което би ги подтикнало да сменят работата си, най-много хора са отбелязали, че биха направили промяна за 20% по-голямо възнаграждение (40,49%). Те са следвани от тези, които биха се преместили на друга работа за 50% увеличение на заплатата (27,24%). Най-малко са тези, които биха сменили работата си за 5% по-голямо възнаграждение.

Гъвкаво работно време и редовни бонуси са най-предпочитаните придобивки

Според анкетираните най-важни от допълнителните придобивки и инициативи, които предлагат компаниите, са гъвкавото работно време, регулярните бонуси и програмите за обучение и повишаване на квалификацията.

Тук отново се забелязват някои разлики между анкетираните IT специалисти и заетите извън сектора. Докато гъвкавото работно време е лидер и в двата случая, при IT специалистите на 2. и 3. място сред важните придобивки се нареждат допълнителните дни отпуск (50,88%) и допълнителното здравно осигуряване (49,12%).

Възможността да придобият акции в компанията, в която работят, изглежда е по-важна за IT специалистите, отколкото за останалите сектори.

С най-малка популярност сред всички анкетирани се ползват програмите за доброволчески и благотворителни инициативи, сочат обобщените резултати от проучването.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес