Професионален дефицит в разследването на атентата в Бургас

19 януари 2013, 16:30 часа • 11513 | прочитания

При разследвания като това на атентата в Бургас има две нива – едното е чисто професионалната работа, а второто – политическият аспект, заяви за БНР д-р Ели Кармон от Института по контратероризъм в град Херцлия, предаде БГНЕС.

Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)

Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)

Тази новина идва на фона на сериозните обвинения за работата на НСО при справяне с апита за убийство на Ахмед Доган.

"Според мен в България имаше професионален дефицит, защото това е първият подобен атентат на българска територия и властите не бяха подготвени за такова събитие. Още повече, че българските власти нямат особени познания за близкоизточния тероризъм, включително за иранския тероризъм и този на Хизбула. Затова от самото начало те имаха проблеми в разследването и приеха помощ от израелски и западни експерти, които са по-опитни.

Фактът, че са намесени западни и израелски служби и въпреки това от никъде не изтича информация, води до заключението, че още няма особено важен напредък. Последно преди време вестник "Ню Йорк таймс" се позова на български и американски източници, според които уликите водят към Хизбула. Аз лично категорично бих изключил версията за Ал Кайда и това, което наричаме глобален джихад по света. За мен въпросът е дали това е била чиста операция на Хизбула или акция, организирана от иранците", коментира той.

Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy

Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.

Кармон бе категоричен също: "Ако има наистина надеждни разузнавателни данни, които сочат към Хизбула, би имало достатъчно основание всяко едно правителство да заклейми Хизбула и нейния ирански съучастник. Това предпазливо поведение в крайна сметка не се изплаща. Когато не се предприемат адекватни мерки, опитите за атентати се повтарят и могат да бъдат по-опасни от предишните".

Мич Силбър, бивш директор на Звеното за разузнавателни анализи към полицията в Ню Йорк, също изказа мнение по темата: "Сигурно е много потискащо, че вече 6 месеца няма категоричен отговор за това кой е отговорен за атаката. Това не е необичайно. Често при подобни атентати дълго време не се знае със сигурност кой стои зад тях. Това сме виждали често в САЩ още преди 11 септември. България е подпомагана от най-големите разузнавателни служби в света, но липсата на отговор със сигурност не се дължи на липса на усилия. /.../ България е член на НАТО, Хизбула е застрашена от включване в черния списък на ЕС. Ще последва цяла поредица от събития, веднъж щом се направи обявлението. Затова разбирам предпазливостта на българските власти", коментира Силбър и добави в този смисъл, че българското разследване се води на фона на голям политически натиск.

Според него атентатът в Бургас не е бил аматьорски. Операцията е извършена от професионалист, който много се е постарал да затрудни разследващите след атентата, смята той. Силбър е категоричен, че България няма интерес да отправи официално обвинение, ако не може да предостави в публичното пространство доказателства. Матю Левит, директор на изследователската програма за контратероризъм и разузнаване към Вашингтонския институт и бивш експерт от ФБР, подчерта, че не може да се определи колко трябва да продължи дадено разследване. В този смисъл той добави, че след атентата в Бургас са останали много малко улики.

Нямам впечатление българското правителство умишлено да иска да укрива доказателства. Може би в Европа някои имат интерес да не се шуми много около Хизбула, но това е свързано с политиката. Не смятам, че причината за забавянето е в българското разследване. Това, че израелски и други служби споделят своята категорична разузнавателна информация не може да се тълкува като натиск, а като помощ в разследването, смята Левит. Той добави, че няма да е прецедент и ако никога не се съберат категорични полицейско доказателства по случая.

Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)

Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.

Напомняме, че тези констатации дойдоха на фона на днешния опит за убийство срещу Ахмед Доган. Всеобщото мнение е, че Националната служба за охрана (НСО) се е провалила, допускайки въоръжен човек да се качи на трибуната до Доган, а първи до горещата сцена достигнаха съпартийците на лидера на ДПС.

В този момент тече пресконференция на НСО.

Редактор: Пламен Георгиев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Георгиев
Пламен Георгиев Отговорен редактор
Новините днес