Престъпността генерира годишни глобални приходи от 2,1 трилиона долара или 3,6% от световния БВП и проблемът може да се задълбочи, съобщи високопоставен представител на ООН, предаде БГНЕС.
"Това превръща престъпния бизнес с една от най-големите икономики в света, една от 20-те топ икономики", заяви Юрий Федотов, изпълнителен директор на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), и определи това като заплаха за сигурността и икономическото развитие.
Изчислението се прави за първи път от UNODC и Световната банка въз основа на данни от 2009 г. и за момента не са налице никакви съпоставки, заяви Федотов на пресконференция. В реч в първия ден от едноседмичната среща на международната Комисия на ООН по предотвратяване на престъпността и наказателно правосъдие (CCPCJ) той заяви, че положението може да се влоши, "но, за да потвърдя това усещане, се нуждая от допълнителни данни".
Федотов допълни, че до 40 милиарда долара се губят чрез корупция в развиващите се страни на годишна основа, а незаконните приходи от трафик на хора възлизат на 32 милиарда долара всяка година. "Според някои данни във всеки един момент 2,4 милиона души стават жертва на трафик на хора - срамно престъпление, водещо до съвременно робство", изтъкна Федотов.
Той също така посочи редица други престъпления, носещи големи печалби. Организираната престъпност, незаконният трафик, насилието и корупцията са "големи пречки" пред Целите на хилядолетието за развитие, група от цели, поставени от международната общност през 2000 г. за подобряване на здравето и намаляване на бедността сред най-бедните хора в света до 2015 г., изтъкна Федотов.
Редактор: Десислава Ушатова