Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мохамед Халаф: Проблемът не са бежанците, а кои от тях ще влязат в Европа

21 септември 2021, 12:50 часа
Реклама

В Международния ден на мира стои и темата за задълбочаващия се бежански поток и възможните сценарии след кризата в Афганистан. Темата коментира по БНР журналистът Мохамед Халаф.

Заплаха ли са бежанците за Европа

Проблемът не е идването на бежанците, а кои от тях ще се опитат да дойдат в Европа. Преди седмица САЩ обявиха, че са разкрили 40 бежанци, свързани с различни групи от евакуираните от Афганистан.

Заплахата си остава, защото тези групи винаги ще се опитват да пращат още обучени хора от техните среди.

Заплахата идва от диаспорите, които в момента се намират в Европа. Това са “Мюсюлманските братя“, различните групи, свързани с “Ал Кайда“, които са воювали в Сирия и Ирак. Част от атентатите, които се случиха последната година, бяха направени точно от хората, върнали се от страните с военни действия.

Европа

“Европа вече е много различна от това, което беше през 2015 г. През тези години се случиха много премени. Първо, пандемията от коронавирус, а после и икономическата криза. Влиянието на различните популистки групи, които са против бежанците, но имат голяма тежест в различните парламенти.

Европейските държави вече имат опит и знаят как да се справят с бежански вълни, идващи от Близкия Изток или Африка. Европа вече е обединена в това, че бежанците трябва да бъдат близко до техните държави и култури.

Мигрантски натиск

Все още не сме виждали големи групи, напуснали Афганистан, защото почти всички съседни държави са затворили границите.

Единствената държава в момента, която е прозорец и път към Турция, е Иран. Те са създали на границата си около два лагера. Тези, които идват от там в момента, не са новите бежанци, а хора, които живеят в Иран и се опитват да стигнат до Европа през Турция.

В момента в Турция има около 300-400 хил. афганистанци, които по-рано са пристигнали там и работят.

Турция беше много категорична, че не иска да допуска мигранти.

Бежанците като гополитическа карта

Бежанците се превърнаха в една геополитическа карта, с която се притиска Европа от различните държави.

Видяхме как Турция разигра тази карта през последните години, а сега виждаме Иран. Иран има един конфликт с ЕС и САЩ относно атомна си програма, споразумението, което беше напуснато от САЩ по времето на президента Тръмп.

Сега Иран се опитват да използват тази карта, за да притиска Европа. Но бежанците нямат друг път освен този през Турция, а Турция няма да го позволи.

Ердоган в момента е в много тежка ситуация, защото на територията на Турция има 4 млн. бежанци от Сирия плюс 400-500 хил. афганистанци, които са от години там. Те много притискат обществото и то е негативно настроено. Това се използва от различните медии и опозиционни партии в опит да се подкопава властта на Ердоган.

Обвиняват го за договорки между него и президента Байдън по времето на последната конференция на НАТО.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес