За пореден път въпросът за личната помощ беше зададен, обсъдихме го и стигнахме до очаквания резултат. Да, ще има такъв закон. Това каза омбудсманът Мая Манолова, предаде БГНЕС.
Манолова взе участие в работната група в Министерството на труда и социалната политика, в която тя, експерти от министерството, национално представителните организации на и за хората с увреждания, както и представители на протестиращите майки обсъждаха текстовете в Законопроекта за хората с увреждания.
Мая Манолова отново изведе на преден план необходимостта от въвеждането на индивидуална оценка на потребностите на всеки един човек с увреждания, както и задължителния характер на задължението по нея.
„Помощните средства и медицинските изделия от 1 януари 2020 година да се предоставят на хората с увреждания вместо лимитирани средства. Да преминат към Министерство на здравеопазването. Междувременно и поетапно МЗ да изготви стандарти, на които трябва да отговарят тези медицински изделия, защото не е честно ние да цепим стотинката, а едни фирми да се облагодетелстват, продавайки боклуци на хората с увреждания“, настоя Манолова.
Общественият защитник подчерта, че в Закона за хората с увреждания е предвидено създаването на специален фонд, който да финансира преустройството на стари сгради, за да бъде осигурен достъпът на хората с увреждания в тях. Манолова и протестиращите майки са получили и уверения, че предвиденият орган, който ще оказва контрол в сектора, ще бъде държавен и към Министерски съвет.
„Въпросът е да видим дали в понеделник ще ги има всички текстове, до които днес постигнахме съгласие. Очакваме да бъде записан и Законът за личната помощ, и задължителния характер на индивидуалната оценка и другите текстове“, каза от своя страна Мая Стоицева, една от протестиращите майки, участващи в работната група.
Следващата седмица предстои ново разширено заседание на работната група, а на 17 август по темата ще бъде проведена среща с премиера Бойко Борисов в Министерски съвет.