Хазартният бранш прояви готовност да си наложи регулации по отношение на рекламата, като я прекъсне изцяло в часовия пояс между 15 и 18 ч. през деня, освен ако в този период няма спортно събитие по телевизията. Това съобщиха от Българската гейминг асоциация (БГА) по време на дискусия свързана с хазарта в Съвета за електронни медии (СЕМ).
Предложението идва на фона на запълнения ефир с реклами на различни хазартни сайтове по време на Световното първенство по футбол.
Браншът също така се ангажира да прекъсне съобщенията за размера на джакпота и бонусите, както и рекламирането по телевизия и радио на предметни награди като автомобили. Условието е държавното тото да отговори със същите мерки.
Освен това букмейкърите обещават да включват призиви за отговорно залагане във всяка реклама в ефира или на билбордове. В телевизионните клипове пък няма да участват мъже и жени под 23 години. Компаниите обещават да не постовят билбордове с реклама на хазарт в близост до училища.
В бъдеще букмейкърите обещават още да спрат да работят с фирми, които разпространяват агресивни призиви за залагания като "заложи сега", "няма време", "играй" и т.н. Пак за бъдещето е оставен и ангажимент хазартът да не се представя като възможност за решаване на лични, финансови, образователни и други проблеми. Още по темата: НАП спря над 130 сайта за хазартни игри без лиценз
Според председателя на БГА Красимир Доков подобни банери не идват от хазартните оператори, а са инициатива на некоректни партньори, които отклоняват голяма част от трафика към нелегални сайтове.
Защита на децата
По-рано днес от от Национална мрежа за децата (НМД) и Асоциация "Родители" разпространиха своя позиция, в която призовават децата и младежите да бъдат предпазени от зависимостта от хазарт.
"Спешно е необходимо да си дадем сметка за мащаба на вредите, които предизвикват хазартът и неговата агресивна реклама. И да реагираме заедно като общество, за да спасим децата си", посочват от НМД. Оттам добавят, че хазартната зависимост е международно признато болестно състояние, което разрушава личността физически, психически, социално.
От НМД твърдят, че у нас хазарт играят около 3 милиона души. Отбелязват, че достъпът до залагания е лесен. От организацията коментират още, че известни личности рекламират хазартните игри, които "привличат децата и водят младите хора директно към платформите за онлайн залагания, онлайн казина и други хазартни игри".