От 129 занаята в България през 2011 година, днес са останали само 57. Това заяви предстедателят на Националната занаятчийска камара Иван Влаев. Той обясни, че след промени в Закона за занаятите цели гилдии и сектори от занаятчийството са отпаднали.
Още: Оранжев код за значителни валежи от дъжд и сняг на Коледа
Още: Кой има имен ден днес, 25 декември 2024 г. Честито!
По повод празника на занаятите, който се отбелязва на Петровден, в центъра на София започва четиридневен фестивал с демонстрации на открито на разнообразни български занаяти.
Заради направените през 2011 година промени в Закона за занаятите над 60 майсторски професии вече не се считат за занаяти. Списък към закона определя кое е занаят и кое не. Това води до отпадането на цели гилдии от занаятчийството, а майсторите срещат трудности в своята дейност, обясни Иван Влаев.
"Има интерес. Лошото е, че законът е в такова състояние, че се дезорганизира цялата структура. След промените в Закона за занаятите от 129 занаята, останаха 57.", обясни Влаев.
Още: Прогноза за времето - 25 декември (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 24 декември 2024 г.
Председателят на Занаятчийската камара е убеден, че традиционните български занаяти могат да привлекат туристи у нас."Всяка една самобитност е интересна и в този глобален свят единственият начин за защита на национална идентичност точно чрез тези занаяти, които са останали и които съществуват в днешно време", допълни той, цитиран от Дарик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Патриарх Даниил: Нека направим сърцата си ясли, за да се роди в тях Иисус Христос
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
Въпреки трудностите, занаятчии от цялата страна се събират на фестивал в София, в рамките на който ще покажат майсторските си умения. На площад "Княз Александър I Батенберг" столичани и гостите на града ще могат да видят техники за изработване на различни предмети. Посетителите и техните деца ще имат възможност да изработят нещо с помощта на майстор.
"Бижутерство ще има, керамика - традиционна и съвременна, шапкарство, ножарство, изделия от кожа, плетива, текстил. Тези хора, които го правят, бих ги нарекъл герои", поясни Влаев.
Фестивалът на занаятите започва на Петровден и ще продължи до 2 юли. Работилниците ще са отворени от 9 сутринта до 8 часа вечерта.
Още: Митрополит Григорий на Бъдни вечер: Първо да се наситим с духовната храна
Още: Илков: Военните се включват в издирването на Николай, служителите и доброволците се измориха