Интересът към проблемите на децата със специални образователни потребности (СОП)* се увеличава. Нагласата, че тези деца за трудни и трябва да се върнат в специалните училища, я няма. Вече има разбиране, че всички деца учат заедно, след това всички хора живеем заедно. Това обясни днес на пресконференция изпълнителният директор на Центъра за приобщаващо образование Ива Бонева.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
По време на събитието беше представено изследване на организацията, което е проведено през месеците май и юни от „Глобал Метрикс” ООД. За целите са проведени 250 стандартизирани интервюта на родители на деца във възрастовата група между I и VII клас и още 250 интервюта на родители на деца със специални образователни потребности.
От резултатите става ясно, че основният източник на подкрепа за родителите на децата със специални образователни нужди е училището. С други думи – родителите разчитат основно учителя на детето и на работата на ресурсния учител. Същевременно много малък дял от „специалните” деца работят със специалисти извън училище, в това число медицински експерти. Това до голяма степен се дължи на липсата на подобни възможности.
Въпреки че интересът се е повишил, проблемите все още са много. Един от тях е, че поради малкия брой на „специалните” деца невинаги е възможно да се направят подкрепящи групи. Друга несгода, с която трябва да се справят родителите, е подготвеността на учителите. За това експерите препоръчват да бъдат осигурени материли, които да помагат на преподавателите да разберат как да действат в съответния момент и спрямо необходимостта на съответния малчуган. Също така са необходими още ресурсни преподаватели, които да помагат в работния процес. Нужно е да бъдат осигурени и адаптивни материали.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Според представените данни за момента са налице страхове към потенциални рискове от приобщаващото образование. Те обаче не са толкова силни, че да се отразят на общата подкрепа и приемането на интеграцията на деца със СОП. Радостина Ангелова от „Глобал Метрикс” заяви, че до голяма степен успехът на приобщаването зависи и от това как протича процесът и неговата фискална осигуреност. В тази връзка тя направи сравнение между нагласите към приобщаващото обучение и доверието към Централната банка преди и след случая с Корпоративна търговска банка (КТБ).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
По време на днешното събитие беше представен и проект на тема: „Едно училище за всички: американско-българска обучителна програма в подкрепа на децата със специални образователни подробности в общообразователна система”. Той ще продължи през следващите две години и ще включва 5 училища. В тази цифра влизат 104-то училище в София, основно училище „Кирил и Методий” в Ботевград, както и учебните заведения в Правец, Пасарел и Вакарел.
Една от целите на представената днес идея е промяна на разбиранията на родителите и разширените семейства за приобщаването. За целта проектът ще разработи и развие целенасочена кампания за повишаване на информираността относно обучителните трудност и промяна на нагласите сред родителите и обществото като цяло.
Ива Бонева обясни, че проектът се финансира от Фондация „Америка за България”. Тя добави, че е налице е бил по-малък от очакваното интерес. Факт, който тя оправда с тежките административни пречки пред училищата, които са решили да кандидатстват с европроект.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
*СОП могат да имат деца, които срещат различни затруднения в обучението си, поради: сензорни увреждания (нарушено зрение или увреден слух); физически увреждания; умствена изостаналост и др.