Всяка домакиня знае, че при консервирането на краставички се добавя оцет, за да се запази по-дълго готовата туршия. Благодарение на тази съставка, консервираните зеленчуци стават много по-вкусни и хрупкави.
Но в определено ситуации киселата съставка е противопоказана по някаква причина, освен това има мнение, че тя не е много полезен за здравето. Тя може да бъде заменена с други киселинни съставки като лимонена киселина, лимони, боровинки и др.
Заместване на оцета при приготвяне на краставички за зимата
Киселата съставка може да се замени с лимонена киселина. За да получите аналог на оцетна есенция 70%, трябва да разредите една супена лъжица лимонена киселина в две супени лъжици вода. И за да получите разтвор, подобен на 9% оцетна есенция, трябва да разредите една чаена лъжичка лимонена киселина в 14 супени лъжици вода.
Лекар разкри свойство на туршията с краставички, за което едва ли предполагате
Лимоните също могат да се използват вместо оцетна киселина. В трилитров буркан с краставици трябва да добавите шест недебели кръгчета лимон.
Отличен консервант е червеното френско грозде. За трилитров буркан ще ви трябват две чаши червено френско грозде с клонки.
Черни и червени боровинки - те също са подходящи - 100 грама плодове ще са необходими за трилитров буркан. Може да добавите 100 гр кисели ябълки. Вместо плодовете, можете да използвате сока от тях.
Много киселини с консервиращи свойства има и в киселеца - той също трябва да се добави в количество от 100 гр за един буркан. Някои домакини добавят водка вместо оцетна киселина - 50 гр на трилитров буркан. Благодарение на алкохола, ферментацията протича по-активно и това насърчава производството на оцетна киселина.
Киселата съставка може да се замести със сол - в случая трябва да консервирате зеленчуците по определен начин без стерилизация и те ще издържат дълго време.
При приготвянето на кисели краставички с ниско съдържание на сол, трябва да сте особено внимателни. Развитието на патогенни бактерии в затворени буркани може да доведе до отравяне.
За да не се случи това, спазвайте стриктно рецептата или избирайте готов продукт от доверени производители. Опасните бактерии лесно се размножават в дървени бъчви.
Недобросъвестните производители могат да добавят калциев хлорид, за да подобрят плътността на зеленчука и неговата хрупкавост. Не трябва да има такива добавки, при правилна технология хрупкавостта се запазва естествено.
Още: Краставички с аспирин БЕЗ варене – по-хрупкави не сте опитвали!
Саламурата трябва да е прозрачна - само в киселите краставички се допуска леко помътняване. Зеленчуците трябва да са цели, плътни и в саламурата да няма части от влакната им.
Неотвореният буркан или консерва не трябва да се съхранява повече от 2 години. Ако закупеният продукт е с по-дълъг срок на годност, това означава, че в състава му може да има консерванти. След отваряне продуктът се съхранява в хладилник за кратко време, обикновено около две седмици – месец. Неотворените буркани трябва да се съхраняват на хладно място.