Бомбоубежищата в България: Малко хора ще могат да се спасят при въздушни атаки (СНИМКИ)

22 април 2025, 12:00 часа • 808 | прочитания

В контекста на нарастващи геополитически предизвикателства и регионална несигурност въпросът с наличието на поддържани бомбоубежища и подземни прикрития става все по-належащ - именно затова министърът на отбраната Атанас Запрянов предостави подробна информация за актуалното им състояние в България, показва справка на Actualno.com.

В своя отговор на въпрос по парламентарен контрол на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Елисавета Белобрадова военният министър разкрива текущото положение на т.нар. "колективни средства за защита", каквито се наричат по законово всички скривалища и противорадиационни укрития за населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни и биологични агенти.

Още: Ясно е кога пристигат българските "Страйкъри" - машината, с която Украйна изпоти Путин

Колко са?

Според данните на пожарната и МВР скривалищата и бомбоубежищата в страната са с общ капацитет от едва 165 201 души, което е около 3% от населението на България. Всъщност обаче на практика едва около 100 хиляди души е реалният им обем, поради незадоволително състояние на повечето съоражения. Причината - всички укрития са класифицирани в четири категории:

  • укрития в добро техническо състояние, които могат да се използват веднага - това са 30 броя бомбоубежища с капацитет 11 303 души;
  • скривалища в задоволително състояние, които могат в кратки срокове да се приведат в употреба - 231 броя помещения за общо 58 877 души;
  • бомбоубежища в лошо техническо състояние, за които са необходими сериозни ремонтни дейности - 210 скривалища за 45 434 души;
  • неизползваеми укрития - 163 помещения за 49 587 души.

Снимка: БГНЕС

От думите на Запрянов се разбира още, че най-малко два пъти в годината от пожарната проверяват и контролират състоянието на всички укрития в страната по повод поддръжка на оборудване, херметизация, температура, влага, водоснабдяване на скривалищата и т.н.

Още: Какво се случва с домейните в отбраната? Говори министър Запрянов (СНИМКИ)

Все пак обаче в посочените данни става ясно, че не е включен капацитетът, който осигуряват и други подземни укрития като метро, подземни гаражи, приземни етажи на молове, тунели, подлези и други, които значително могат да увеличат възможностите за укритие на населението при въздушна тревога.

Снимка: БГНЕС

Ако за хората няма, то поне за депутатите да има

Припомняме, че през лятото на 2024 г. започна ремонт на бомбоубежищата под сградата на бившия Партиен дом, който в момента се ползва като сграда за Народното събрание. През май бе обявена поръчка за изготвяне на проект за ремонт на подземното скривалище в сутерена на сградата на Партийния дом на стойност 100 000 лева. То представлява система от помещения с входове и изходи и е проектирано и изградено спрямо правилници и инструкции за такива скривалища към средата на XX в., но в момента е в много лошо състояние и няма как да се ползва като такова.

Според наредбата за подобни "колективни средства за защита" тяхното основно предназначение е "укриване на населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни вещества и биологични агенти". В рамките на търга по втора обособена позиция се търси и проектант, който да подготви ремонта на паркинга на Народното събрание, който се намира на ул."Искър", а крайният срок за получаване на оферти е 27 юни 2024 г., пише изданието.

Още: Заради евентуален ядрен удар от Русия: Атина прави бомбоубежища

Какво ще включва ремонтът?

Поръчката първоначално е била обявена през февруари 2020 г., но е била прекратена, защото никой не е подал оферта. Обществената поръчка е разделена на две обособени позиции.

В рамките на едната избраният изпълнител трябва да изготви технически проект и да упражни авторски надзор по основен ремонт "колективно средство за защита", което се намира в сутерена на сградата на Народното събрание, София, пл. "Княз Александър I" №1, т.нар. обект Запад. Проектантите ще имат срок от максимум три месеца, а таванът на цената на поръчката е 75 хил. лв. без ДДС.

Снимка: БГНЕС

Общата му площ е около 650 кв.м, като там се намира т.нар. околовръстен коридор, технически и санитарни помещения, преддверия към вътрешната част на скривалището и 10 броя помещения за престой на лица. На около 150 кв.м могат да бъдат настанени до 300 души, посочва се в документацията към търга. Въпросният нов инвестиционен проект трябва да даде концепция за реализирането на ремонта, да се дефинира какво ще се прави и в каква последователност в условията на работещо Народно събрание и провеждане на редовни пленарни заседания в новата пленарна зала, разположена в Блок №ІV Г в сградата.

Източник: Народно събрание

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес