Потребителите, които са имали проблеми с резервации по време на великденските празници, могат да подадат жалба до туристическата агенция или мястото за настаняване до 14 дни от момента на установяване на несъответствието. Това припомни основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова. Тя предупреди, че макар понякога туроператори или собственици на обекти да опитват да убедят туристите, че правят всичко възможно да решат проблема и да настояват да не подават официална жалба поне до завръщането си от почивката, по закон нямат право на това.
ОЩЕ: Купувачи, ето кога отказът от онлайн покупка може да е до една година
Полезни съвети
„При възникване на проблем е добре да се опитаме да го решим на място. Редът е да се обърнем към този, от когото сме направили резервацията. Ако сме ползвали посредническа услуга, към туроператора или турагента. Ако пък сами сме се настанили, тогава да търсим съдействие на рецепция или да поискаме среща с управителя, за да не търпим създалото се неудобство. След провеждането на устен разговор на място или по телефон, да подадем и писмена жалба, за да има доказателства при евентуално по-нататъшно търсене на права по административен или съдебен ред“, разясни Руменова и препоръча да събираме документи и доказателства – протокол за конкретния проблем.
Възможните решения са да ни предложат безплатно друга допълнителна услуга, която ние да потвърдим дали приемаме или не. Друг вариант е да ни възстановят част от парите, които съответстват на услугата, която не ни е предоставена изобщо или не е била качествена.
ОЩЕ: Важно за всички, купуващи стоки втора употреба: Могат ли да бъдат върнати?
Руменова даде съвети при резервациите за гергьовденските празници и за лятото.
Туристите трябва да избират легитимни туроператори и места за настаняване, вписани в регистрите на Министерството на туризма. Да сравняват информацията за обекта в регистъра и тази в обявата или на сайта на търговеца – разминаване е индикация, че може да има проблем. Особено внимание изискват обявите със съмнително красиви снимки – те може да са стари, откраднати или създадени чрез изкуствен интелект. Отзивите в интернет следва да се преценяват критично – твърде позитивните и неясни коментари може да са фалшиви. Важно е договорът с туроператора да се чете внимателно, в него трябва ясно да са упоменати сроковете за уведомяване, неустойките при отказ от пътуване, както и условията при промяна на програмата.
ОЩЕ: Как се заплаща трудът по време на празниците: Разяснения от Инспекцията по труда
„Професионалните“ туристи са си изградили нюх за измамните и заблуждаващите оферти. Друга група хора обаче избират по критерий най-ниска цена. Понякога заради разлика от 100-200 лв. са склонни да рискуват с оферти от хора, които не могат да бъдат идентифицирани. Затова и най-честите нарушения, които се случват в сферата на туризма в последните години, са свързани не толкова с административни несъответствия, а по-скоро с различен тип измами – които се случват след като потребителят е попаднал на оферти в социалните мрежи, онлайн пространството или дори някъде навън и е дал парите си на ръка или ги е превел съвсем безотговорно. След това не получава нищо, а често не може да си върне и парите", обърна внимание Руменова.
ОЩЕ: Бавят ни пратката: Кога можем да развалим договора и да не платим
Експертът обясни, че когато турист избере дадено настаняване въз основа на подвеждаща информация, например различна от обещаната гледка, различна от заплатената стая и други, това се разглежда като нелоялна практика. „Когато сравняваме оферти, ние имаме предвид не само цената, но и това, което ни се предлага срещу нея. Когато сме били заблудени, ние сме избрали нелоялния търговец заради невярната информация и сме пренебрегнали коректната оферта на другия, който е дал малко по-висока цена, но наистина ще ни предложи това, което търсим“, коментира тя и добави, че санкциите за подобни нарушения могат да достигнат до 70 000 лева.