Днес е последната голяма задушница за тази година - Архангеловата. По традиция всяко християнско семейство почита този ден и си спомня за тези, които вече не са сред нас. Сред най-спазваните семейни традиции на Задушница е приготвянето на жито за подавка. Всяка домакиня си има своите малки тайни за варено жито, но сега ще ви дадем изпитана рецепта.
Още: Кулинарно пътешествие до Франция: Пригответе у дома оригиналната рецепта за рататуй
Още: Лесна рецепта за вкусна и питателна вечеря: Картофена фритата с основни продукти от хладилника
Продукти:
- 500 грама пшеница;
- вода;
Още: Най-вкусната постна мусака по турски – трябва да я знаете тази рецепта
Още: Лесна рецепта с прости съставки за невероятен индийски десерт
- щипка сол;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По колко кайма и ориз се слага в сармите, за да са сочни и вкусни?
Още: Вечеря за нула време: Ароматно и крехко пилешко на фурна
- по желание - стафиди, орехи, лимонова кора, канела и пудра захар;
Приготвяне:
Всъщност е много важна технологията, по която се вари житото. Накиснете житото предварително за няколко часа (или цяла нощ), след това го измийте хубаво, докато потече "чиста" вода от него и го сложете в тенджера. Залейте го със студена вода, така че да го покрие 2-3 пръста, и пуснете щипка сол. Оставете го да заври, след което намалете котлона и варете около половин час.
Още: Бърза рецепта с бергамот: Оризът, който ще впечатли всички на масата
Още: Никога не сте опитвали приготвен по този начин лук: Рецепта, която ще ви изненада
След това не изливате водата, а махате тенджерата от котлона и покривате капака с плътна памучна кърпа. Така оставяте пшеницата да се "задуши" поне 2 - 3 часа. През това време зрънцата ще поемат останалата вода, но ще останат цели, без да станат на "каша".
После постилате чиста памучна кърпа на плота и изсипвате отгоре житото, като внимателно го разпределяте на тънък пласт. Тъканта ще поеме излишната влага от житото.
Накрая го прехвърлете в голяма купа и добавете "подправките" - обикновено стафиди (предварително накиснати и отцедени), настъргана лимонова кора, много натрошени орехи, мъничко канела (вкусът ѝ е доста интензивен). Захарта добавете най-накрая, непосредствено преди да насипе житото в порционни чашки.
Ако следвате технологията, няма да имате нужда от галета или натрошени бисквити, за да оберат влагата на житото. То ще е хем добре сварено, хем не разварено и кашкаво, а същевременно сочно!
Накрая върху житото в чашките поръсва пудра захар и бисквити, а понякога и препечено брашънце, за да се "запечата" житото.