Патладжанът, отглеждан в Азия от древността, в Европа от около 1500-та година, първоначално считан за отровен, бързо се превръща в един от най-консумираните плодове по света (да, подобно на домата, той е плод, а не зеленчук). Патладжанът е част и от родната кухня и незаменима съставка за любимото ни кьопоолу. Сезонът за прибиране на реколтата, що се отнася за повечето сортове, е през август, септември и дори през по-късните месеци – до падане на първата слана, което ще рече, че е време да поднесете патладжани на трапезата си и да се насладите на ползите от консумацията им и на вкусовите им качества.
Освен в кьопоолуто, може да се насладите на патладжана, наричан още син домат, в редица ястия - тюрлю гювеч, френския рататуй, левантинската мусака и много южноазиатски ястия. В България най-често го предпочитаме и консумираме пържен. За да е максимално вкусен пърженият патладжан, а и за да е полезен за здравето и фигурата, за да може да го хапвате без притеснения за талията си и за нивата на лошия холестерол в кръвта, той следва да е отцеден от мазнината, в която е пържен. Още по-добре, ако съумеете да пържите патладжаните, без да поемат олио. Кулинарните майстори повдигат завесата към тайните на приготвянето на пържени патладжани, които не попиват мазнината като гъба, и ви разкриват как да пържете патладжаните, без да поемат цялото олио или друга мазнина, необходима за пърженето им.
Пържете патладжаните, без да поемат олио – тайната е разгадана
Един от недостатъците на патладжаните е, че попиват всяка капка мазнина, до която се докоснат. Това е особено неприятно не само защото консумирането на твърде мазни храни не е здравословно, но и защото единици харесват мазнината от приготвените патладжани да се стича по брадичката им. И макар да ви се струва невъзможно да замените мазните патладжани с хрупкави такива и да не позволите на зеленчука да попие със своята пореста структура цялата мазнина, която сипете в тигана, има решение за този проблем. И то не едно. Ето как да пържите патладжаните,без да поемат олио.
- Не използвайте мазнина в тигана
Не, не става въпрос да готвите без мазнина или да пържете без нея, а да не я наливате в самия тиган. Снабдете се с кухненска четка за намасляване и намажете с малко олио не тигана или съда, който ще използвате за пържене, а самите нарязани на парчета патладжани. Кулинарните майстори дори съветват домакините да намажат първо само едната страна, която ще е към котлона и ще се пържи, и едва когато е готова и преди да бъде обърнат патладжана, да се намаже и другата. Така вкусните сини домати поемат в пъти по-малко мазнина – просто няма такава, вие контролирате количеството с четка и директно намасляване в минимални количества.
- Помощ от микровълновата фурна
Как ли път този иначе изключително полезен кухненски уред може да ни спаси от плуващи в мазнина патладжани след пържене? Предварителното готвене на плода в микровълнова фурна за около пет минути помага за свиването на гъбестата структура – онази, която пие мазнината от тигана, с което ще попречите на абсорбирането на толкова много масло или олио по време на пържене.
- Млякото като решение на проблема
Накиснете почистените и нарязани патладжани, приготвени за пържене, в прясно мляко. Тайната е простичка – патладжанът, за който казахме, че има пореста структура и пие като гъба, ще изпие млякото, то ще заеме кухините в месестата му част и няма да има къде да попие мазнината от тигана. Хитро, нали? А е и вкусно, като и здравословно да приготвите патладжаните по този начин.
- Доброто старо осоляване
Осоляваме почистените и нарязани патладжани, за да извлечем горчивината им -
трик, който масово домакините познават и прилагат. Отделете време за него и не го пропускайте. Солта помага не само за премахване на горчивите нотки. Осоленият патладжан попива много по-малко олио по време на пържене, което чудесна новина – с едно простичко решение като солта постигате два резултата и се радвате на вкусна храна на масата.