Време е за една вкусна зимнина, която се приготвя от както се помним. Става въпрос за онази чудна разядка, наречена с българската дума „лютеница“.
Каквото и да си говорим, домашното си е домашно и две мнения по въпроса няма. Бурканче бабина лютеница превъзхожда стократно закупената от магазина. Все пак бабите ни си набавят истински зеленчуци, отглеждани от тях самите в градината.
Днес сме решили да ви изненадаме с една лесна рецепта за най-вкусната лютеница. Добрата новина е, че всеки би могъл да си я приготви у дома, включително и хората, които нямат почти никакъв опит в кулинарията.
Още: Задължително сложете тази съставка в лютеницата, ако искате да е перфектна
Направата на вкусна лютеница е специалитетът на всяка баба. Колкото повече години опит трупа, толкова по-ароматна се получава зимнината. Истината е, че лютеницата си иска майсторлък. В противен случай тя няма да изпъква с вкус и няма да бъде запомняща се.
Ако не сте наясно с това как да си приготвите вкусна лютеница, но пък желание не ви липсва, то можете да прочетете малко повече за тънкостите и спецификите на зимнината. Всеки съвет ще ви е от полза.
Начинаещите домакини задължително трябва да се допитат до някоя баба. От нея могат да измъкнат хитрини, които нито ще срещнат в готварските книги, нито на друго място.
Как се приготвя най-вкусната лютеница?
Още: Тези 3 подправки за домашна лютеница я правят УНИКАЛНА
Ето я и рецептата, за която говорим почти от самото начало:
Продукти, които ще са ви нужни:
- домати - 3 кг зрели
- чушки - 1.5 кг
- ябълки - 5 бр. големички
- сол - 3 - 4 с.л.
- захар - 1/2 ч.ч.
- олио - 300 мл
- черен пипер
- люти чушки - 1 - 2 бр. по желание
Начин на приготвяне:
Още: Пригответе си най-вкусната домашна лютеница – по стара българска рецепта
Има няколко етапа при направата на лютеница, които отнемат малко повече време, но това не бива да ви притеснява. След няколко години дори няма да ви прави впечатление и всичко ще ви се струва забавно като детска игра.
Желателно е доматите да се пуснат във вряща вода за не повече от 20 секунди и след това да се прехвърлят в съд, пълен с кубчета лед. Този трик допринася за светкавично бързо белене на доматите и всяка домакиня трябва да го знае.
Всички зеленчуци се мелят с машинка за мелене на месо. В това число влизат и ябълките, които всъщност подчертават по много интересен начин вкуса на лютеницата.
Зеленчуковата смес се прехвърля в дълбок съд, а след това се овкусява със сол и захар на вкус. Ако сте привърженици на по-пикантния вкус, може да добавите и няколко люти чушлета. Въпрос на вкус.
Лютеницата се вари на умерен огън в продължение на час или докато се сгъсти. Желателно е през цялото време да се бърка регулярно, за да не загори по дъното на съда.
Накрая се добавят олиото и червеният пипер и се вари за още 10 минути.
След това може да я разпределите в бурканчета и да я складирате за зимата. Получава се чудно вкусна и божествено ароматна.
Опитайте я!