Най-вероятно повечето домакини вече започват да се замислят за подготовката на киселото зеле за зимата. Това е традиция у нас. Дори не ни се иска да си представяме как би изглеждала трапезата на българина, ако върху нея липсваше кисело зеле, подправено с червен пипер и олио или онези вкусни сърмички със зелеви листа, които толкова много обичаме да похапваме.
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
Когато обаче настъпи моментът за приготвяне на зелето, трябва да сте много наясно със самото пресичане и кога изобщо трябва да се случи то.
Как се прави най-доброто кисело зеле
Стартира се с почистването на зелето от горните листа, които обикновено са наранени. Предварително се приготвя бидон, който се измива и подсушава.
След като зелките бъдат подредени, това винаги се прави с кочана нагоре, следва заливането със саламура.
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Някои хора искат зелето да е по-цветно, както и зелевият сок. За целта се възползват от червеното цвекло, което успява да изпълни желанието им. Няколко цветни зелки също вършат чудесна работа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако искате да забързате процеса по ферментиране, добавете кочан царевица към бидона с кисело зеле.
След като стана въпрос за ферментацията, няма как да пропуснем да кажем, че именно тя е специфичният момент в приготвянето на кисело зеле за зимата.
Ако киселото зеле в бидона е твърде солено, добавете този зеленчук и въпросът е решен
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
Кога трябва да пресечем зелето
Моментът, в който трябва да пресечем зелето, е строго определен. В противен случай може да ви се наложи да го изхвърлите още в началото на пролетта, а едва ли целите това.
За да не хвърляте парите си в кофата с отпадъци, трябва да следите зорко процеса по ферментация. Той може да е по-бърз или по-бавен, в зависимост от температурата.
Пресичането на зелето или спиране на ферментацията се прави в момент, в който зеленчукът в бидона вече се е сдобил с желания от вас вкус.
Няколко са начините, чрез които бихте могли да стопирате този процес. Можете да прибавите или корени от хрян към зелето, или да поставите натриев безнзоат.
Ако заложите на първия начин, не преставайте да следите зелето в бидона, тъй като корените може и да не пресекат процеса.
Що се отнася до натриевия бензоат, с него трябва да се борави по начин, който е описан върху опаковката на етикета. Ако не следвате инструкциите, можете да промените вкуса на една от най-харесваните зимни храни, а именно киселото зеле!