Кой не обича да си похапва вкусна зимнина? Ако имате баба или майка на село, които приготвят вкусни консерви за студените месеци, вие сте истински късметлии. Ако обаче нямате този късмет, то трябва сами да се заемете с направата на зимнина. Така ще сте сигурни, че цяла зима можете да си похапвате вкусни зеленчуци, лишени от консерванти и всякакви други вредни съставки.
Обичате ли лапад? Навярно знаете, че тези листа са изключително богати на желязо и безкрайно полезни за човешкия организъм.
С тях можете да си приготвите най-различни ястия, включително салати, аламинути и много други гозби. Добрата новина е, че листата се обработват за кратко, което значи, че направата на консерви с лапад не ще отнеме много време. Дори бихме казали, че това е една от най-лесните зимнини, с които всяка домакиня би се справила, включително и дамите, които нямат почти никакъв опит.
Още: Как да засадим и отгледаме вкусния и полезен КИСЕЛЕЦ
Как се приготвя вкусен лапад в буркани?
Добрата новина е, че съставките са много малко. Това значи, че съвсем спокойно може да пропуснете обстойния пазар. Ако имате домашен лапад в двора, още по-добре.
Ето го и списъка, за който да се погрижите:
- лапад - 40 богати шепи, нарязан
- хималайска сол - 4 с.л.
- изворна вода - 3.5 - 4 л
Още: Вкусен лучник с лапад, не сте опитвали по-добра зелена баница!
Начин на приготвяне:
Това е една от най-бързите, лесни и здравословни рецепти. Можем да кажем, че е дар от природата.
Лападът се измива в голям съд. При необходимост може да смените водата няколко пъти. Дръжките се отстраняват и листата се режат на ленти с дебелина около 1,5 – 2 см.
В голяма тенджера се изливат 4 литра вода и оставяме на котлона да заври. Ако искате да ускорите процеса, може да си помогнете с електрическата кана, която се оказва верен приятел на съвременната домакиня.
Още: Най-лесният начин да съхраните лапад за зимата
Следващата стъпка е добавянето на хималайската сол – съставката, която да не пропускаме, когато става въпрос за приготвянето на вкусен лапад за зимата.
Към горещата течност започваме да добавяме нарязаните на ленти листа. Оставяме за няколко минути, като следим цветът да се промени от свежо зелен към пастелно зелен.
Колкото по-малко време трае топлинната обработка, толкова повече се запазват полезните свойства на зеленчука.
Пълним до горе бурканите, а след това затваряме с капачки с винт.
Стерилизирането е в тенджера с кипнала вода за около 15 минути.
Бурканите се изваждат от горещата вода и се оставят обърнати с капачките надолу. Когато се охладят, можем да ги подредим в килера.
Лападът в буркани с хималайска сол е готов и можем с него да приготвяме най-различни блюда – от вкусни по-вкусни.