Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко време е необходимо да се пече капама в гювеч?

14 януари 2025, 07:15 часа

След светлите декемврийски празници през януари ни очакват поредица от именни дни, за които домакините трябва да приготвят трапезата за гостите си. Пържолите, основна част от менюто за Коледа и Нова година, поомръзнали на всички, макар да са неустоимо вкусни, отстъпват място на трапезата на други месни вкусотии като капамата.

Класическата капама - ето по какво се познава

Inserted Image

Какво е капама?

Капама е традиционно за Балканите ястие, което се приготвя от няколко вида месо – обикновено свинско, телешко, пилешко, наденица, кървавица и други, към които се добавят кисело зеле, ориз и подправки, задължителни сред които са черен пипер, сол и дафинов лист. Много домакини запечатват своята капама в тесто, което не ни изненадва, ако знаем произхода на ястието и на името му – думата капама има турски произход и означава „затворен“.

Традиционна българска капама

Капама се приготвя в редица страни на Балканите, като обаче дори в различните региони на една и съща страна има разлики в приготвянето на капама. У нас в разложкия край добавят към ястието цвекло, а в Банско и региона приготвят банска капама, която е с пуешко месо, а не с традиционното пилешко, с прочутия бански суджук и полята с вино, а не само с вода. Характерен за банската капама е леко пикантният вкус, който се дължи на лютите чушлета, присъстващи в рецептата.

Капама по разложки

Как и в какво се приготвя капама?

Капама се приготвя лесно, ако знаете рецептата и принципа на приготвяне на ястието. Редят се зелев лист, месо, зеле и ориз, зелев лист, месо, зеле и ориз, докато свършат всички видове меса, които се предвидили за своята капама.

Искате истинска капама? Задължително сложете тези 3 вида месо!

Въпреки че днес домакините използват най-удобния за тях съд или такъв, какъвто имат в кухните си, за да приготвят капама, някога ястието се е приготвяло на бавен огън в глинен съд. Глинените съдове са изключително подходящи за приготвяне на вкусни ястия, тъй като съхраняват аромата им и допринасят за апетитния краен резултат от кулинарните усилия на домакинята в кухнята. Ако искате да приготвите традиционна капама така, както са го правили бабите ви, осигурете си глинен съд – гювеч с капак и сложете на дъното му листо кисело зеле, разполовена на две скилидка чесън и един ред солена сланина – това изисква традиционната стара рецепта. Най-отгоре също завършете със зелев лист, след което поставете капака на гювеча и гответе на бавен огън. Колко време е необходимо да се пече капама в гювеч обаче и следва ли да я наблюдаваме, предприемаме други действия, или просто можем да засечем необходимото време и да се заемем с други домакински дейности, докато капамата се сготви буквално сама?

Колко време е необходимо да се пече капама в гювеч?

За приготвянето на капама по традиционен начин и в глинен съд се нуждаете от време и търпение, макар да използвате фурна, а не пещ, както са правили някога бабите ни. Първоначално следва да загреете фурната на висока степен – на около 280-300 градуса и да оставите ястието да се готви за около час. След като това време изтече, трябва да намалите градусите на фурната на минимум – до около 120, тъй като традиционната капама се готви на бавен огън, за да стане неустоимо вкусна. На 120-130 градуса продължаваме да готвим капамата в гювеча за още 5 часа. След това може да я погледнете, за да се уверите, че е готова, преди да я свалите от огъня, в нашия случай – извадите от фурната. Така за приготвяне на капама е нужен почти цял ден – повече от час работа, преди да сложите гювеча във фурната и поне още общо около 6 часа, за да е готова за консумация капамата. Но пък вкусът ѝ си струва времето и усилията. Опитайте и поднесете на небцето си тази традиционна наслада.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес