При готвене на пиле плънката, която използваме, е от първостепенно значение за крайния резултат.
Самото пиле изваждаме от хладилника час по-рано, за да има време да се затопли до стайна температура. Плънката обаче, напротив: би трябвало да е студена, когато пълним пилето с нея.
Първа рецепта
Съставки: 1 пиле; 1 глава лук; 1 ябълка; 500 г телешко-свинска кайма; комплект пилешко дробче, сърце и воденичка (ако е домашно пиле, иначе купувате от магазина онзи субпродукт, който предпочитате); 100 г орехови ядки; 100 г кестени; 100 г сливи; 50 г крутони; настъргана кора от 1 портокал; сок от 1 лимон; сок от 1 портокал; сол; зехтин; чер пипер. Тайната съставка тук е комбинацията от сливи, кестени и настъргана портокалова кора.
Рецепта за неустоимо пиле с магданоз
И така, приготвяте плънката за пилето. Лукът и ябълката се нарязват на малки кубчета. Сварявате кестените, обелвате ги и нарязвате по на 3-4 парчета. Каймата запържвате в тиган за 5 минути, добавяте към нея нарязаните дробче, сърце, воденичка и наситнения лук. Запичате леко ореховите ядки в тиган без олио. Сливите режете на две.
Към каймата добавяте кестените, орехите, сливите, резените ябълка, настърганата портокалова кора, сол, черен пипер. Запържвате още 5 минути и дръпвате от огъня. Плънката е готова. Слагате крутоните в плънката веднага, щом започнете да пълните пилето.
Посолявате и поръсвате с черен пипер пилето отвътре. Слагате плънката в него. Зашивате го или завързвате с конец, за да не изпадне плънката; или пък го затваряте с клечка за зъби.
Събирате краката на пилето и ги завързвате с конец. Отворът при шията може да се запуши също с клечка за зъби. Така приготвеното пиле се намазва обилно от всички страни със зехтин, сол и черен пипер.
Най-старата и изпитана рецепта за пиле с ориз
Поставяте пилето с гърдите нагоре върху фолио в тавичка за печене и поръсвате с портокаловия и лимоновия сок. Около него слагате останалата плънка, ако има такава. Печете във фурната първите 30 минути при температура 220 градуса, а след това 75 минути на температура 160 градуса. Времето за печене може да се изчисли още по-точно: обикновено 1 кг пиле означава 1 час печене, съответно го печете в зависимост от теглото. Желателно е да обърнете пилето по време на печенето, за да се запече от всички страни.
Ако мястото позволява, заедно с пилето опечете картофи – за целта нарязвате малки картофи наполовина по дължина, поръсвате ги със сол и чер пипер и ги нареждате до пилето.В чиния сложете пълненото пиле, кестените и останалата плънка от тавата.
Някои домакини нарязват кренвирши на 3-4 парчета, увиват ги в бекон, закрепват бекона с клечка за зъби и ги слагат в тавичката да се пекат с пилето 15 минути преди да е готово. Защо се прави това? Защото такова вкусно пиле никога не стига, за да задоволи апетита на всички сътрапезници, то винаги отлита преждевременно, а апетитът остава – тогава на помощ идват кренвиршите с бекона.
Най-старата рецепта за пиле с ориз
Втора рецепта
Съставки: 1 пиле; 1 глава чесън; 1 голям лимон; 1 връзка магданоз; 30-40 г масло; сол на вкус.
Нарязвате една скилидка чесън на ситно. Разрязвате лимона на половинки и изстисквате сока от една от тях.
Поливате пилето с лимоновия сок. По гърдите правите малки разрези с нож и и шпиковате пилето с чесън. Слагате останалия чесън и втората половинка от лимона вътре в пилето заедно с магданоза.
Намазвате пилето с краве масло, овкусявате го със сол и поставяте в тава за печене, също леко намаслена. Пече се 10 минути на 200 градуса, а след това още 40-45 минути на 180 градуса.
Приятен апетит!