Киселото зеле е традиционна зимна храна в много български домакинства, а неговата популярност не е случайна. То не само добавя уникален вкус към трапезата, но е и изключително полезно благодарение на процеса на ферментация. Млечно-киселата ферментация превръща зелето в естествен пробиотик, който подпомага здравето на храносмилателната система и общото състояние на организма. Ако се чудите как да приготвите саламура за кисело зеле, следвайте нашите съвети и се насладете на резултата!
Още: Топят се в устата: Печени агнешки котлети с пикантна нотка
Още: Какви особености има в приготвянето на класическото руло Стефани?
Подготовка на зелето
Първата стъпка е да подберете качествени зелки. Количеството зелки, които ще използвате, зависи от обема на съда за ферментация. Например, бидон от 60 литра побира около 25-30 килограма зеле, в зависимост от размера на зелките и колко плътно ги наредите. След като определите количеството, започва подготовката на зелките.
Колко сол се слага на 1 литър вода за кисело зеле
За да могат зелките да ферментират по-добре, направете разрези на всяка зелка - разцепете ги откъм кочана на четири, като внимавате да не режете прекалено дълбоко. Така подготвените зелки наредете плътно в бидона с кочана нагоре, като се стараете да запълните съда максимално.
Още: Колко време се пекат пилешки бутчета в плик?
Още: Разядка с авокадо и сварени яйца – чудесна добавка към великденската трапеза
Приготвяне на саламурата
След като зелето е наредено, идва време за саламурата. В някои рецепти се препоръчва да се изчака ден-два, за да се слегнат зелките, но можете да добавите саламурата веднага. Основното правило за приготвяне на саламура е да използвате 4% солен разтвор, което означава, че на всеки литър вода трябва да добавите 40 грама морска сол.
Примерен разчет на саламурата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Постни сладки хлебчета, подходящи за делник и празник
Още: Ароматна спаначена супа със сушени чушки - рецепта, която се превърна в хит
За бидон с обем 60 литра, в който приблизително се събират 30 килограма зеле и около 30 литра вода, ще ви трябва около 1,2 килограма морска сол (30 литра по 40 грама сол на литър вода). Разтворете солта във водата, като се уверите, че тя се е разтворила напълно, преди да добавите саламурата към зелето. Саламурата трябва да достигне на около една педя под горните зелки – след като зелето се слегне, течността ще ги покрие напълно.
Кой трябва и кой НЕ трябва да пие саламура от кисело зеле
Затискане на зелето
За да осигурите равномерна ферментация, препоръчително е да затиснете зелето с тежест. Можете да използвате кръстачка или подходящ тежък предмет, като камък, за да държите зелето под нивото на саламурата. Така ще предотвратите навлизането на въздух и ще подпомогнете процеса на ферментация.
Още: Най-вкусната дроб сарма без заливка за Великден
Още: Великденски козуначени кифлички за начинаещи
Приготвянето на кисело зеле у дома е традиция, която ще ви осигури вкусна и полезна храна за студените месеци. С домашно приготвената саламура ще постигнете най-добър вкус и качество, без добавени консерванти. Следвайки стъпките по-горе, ще можете да се насладите на кисело зеле, което е естествен пробиотик, готов да обогати всяко ястие на вашата трапеза.