Снежният декември е най-подходящият месец да изпробвате нови рецепти и да очаровате семейството и гостите си с вкусни и ароматни ястия на различни народи, приготвени традиционно и по стари рецепти не само защото са дълги празниците и пищни трапезите и се нуждаете от вкусотии, които да сервирате, но и защото имате достатъчно време през почивните празнични дни, за да се развихрите в кухнята. Една от вкусотиите, подходящи за студените вечери, е гулашът. Той е унгарско изкушение, приготвено от говеждо месо, лук, червен пипер и чушки, питателно и хранително, стоплящо тялото и радващо небцето. Подобно на другите ястия от свинско и говеждо месо, гулашът е идеален за празничния декември, когато месото на трапезата е задължително не само защото го обичаме, но и защото доставя ползи за здравето – хем е месно ястие, хем не е мазно, което го прави идеално за всички през зимата – сезонът на свинското и винското, на тежките трапези. За да се насладите максимално на гулаша обаче, важно е да го приготвите по традиционна унгарска рецепта, по истинска рецепта за гулаш, тъй като множество европейски страни правят гулаш, различен от този, приготвян в родината му.
Гулашът – национално ястие в Унгария
Не е случайно, че ви препоръчваме да приготвяте ястието по истинска рецепта за гулаш. Като национално ястие в Унгария то има своето място в традициите и кухнята на унгарците, които го хапват както вкъщи, така и на местата за обществено хранене. Изгодно е, не изисква много умения и съставки, но се готви бавно, тоест необходимо е да имате време – празничните почивни дни са идеални за целта.
Още: Коя сладкарска подправка се слага в ошава за Бъдни вечер, за да е толкова вкусен
Името голаш произхожда от унгарското gulyás, от gulya – „кравар“, което е свързано с телешкото месо, използвано за гулаша. Ястието е дело на унгарските пастири, които го приготвяли, когато по необходимост колели старо животно. Ето защо се готви толкова дълго – старостта на животното изисквала дълго готвене. Като съд за готвене използвали елипсовидни тенджери.
Днес гулашът най-често се приготвя като яхния, макар традиционното унгарско ястие да не е кебап, а по-скоро малко по-водно – като супа, съдържаща същите съставки като на яхнията, но по-рядка и по-воднеста от нея. Известни са и други рецепти, които в името си съдържат думата гулаш, но се различават от традиционния унгарски гулаш:
- партизански гулаш, който е бил популярен сред словенските партизани през Втората световна война и който се приготвял с картофи, а не с месо,
- овнешки гулаш, приготвян не с телешко, а в овнешко месо, видно от името му и др.
Истинска рецепта за гулаш
Още: Само опитните готвачи приготвят картофи за супа по този начин
Ако срещнете рецепта за унгарски гулаш, но тя съдържа много домати, не се подвеждайте – традиционният гулаш е ястие с пиперки и доматите нямат място в него. Лъжичка пюре, което не се усеща и не доминира като вкус, няма да е проблем, ако много държите да присъства в ястието ви, но повече ще превърне рецептата ви в подобие на гулаш. Някои добавят картофи или малко брашно, за да е по-гъсто ястието, а други интересни ароматни подправки и билки като мащерката. Трети залагат на бялото вино, добавено към вкусното ястие. А какви съставки са ви нужни за традиционния гулаш?
Необходими продукти за традиционен гулаш:
- половин килограм телешко месо, най-добре бут,
- 3-4 картофа,
- 4-5 чушки,
- 2 моркова,
- 2 глави лук,
- 30 гр. свинска мас – задължителната съставка, без която рецептата не е истинска рецепта за гулаш,
- червен пипер, без който също не може нито един истински гулаш – 3-4 супени лъжици като количество,
- подправки – магданоз, сол, черен пипер, кимион – на вкус – за подравяне на телешкото месо.
Приготвяне на истински гулаш по стара и традиционна унгарска рецепта – стъпка по стъпка
Още: Как се прави унгарският гулаш - маджарското изкушение
- Мас се разтопява на котлона в подходящ съд.
- Към нея се прибавя червеният пипер, който се запържва.
- Месото се нарязва, осолява и подправя с черен пипер.
- Месото се прибавя към запържения в мас червен пипер и се долива вода, така че месото да се готви, а не да се пържи.
- Зеленчуците – морков, лук, чуки, картофи – се почистват и нарязват. Те се прибавят в съда с ястието, когато месото е полусготвено.
- Готвите до пълна готовност на месото и зеленчуците.
- Може да съкратите времето, необходимо за готвене, ако използвате тенджера под налягане след прибавянето на зеленчуците. Тя ще съкрати времето, което ви е необходимо.
Да ви е вкусно!