Сьомгата е една от онези храни, които не могат да бъдат сбъркани нито на външен вид, нито на вкус. Тя е и една от най-богатите на омега-3, което подхранва мозъка и тялото.
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Още: Лесно и бързо: Рецепта за вкусни пиперки с хлебни трохи
Идеална е за тези, които искат да спазват диета, или за тези, които имат строг хранителен режим поради здравословни проблеми.
Сьомгата е богата на омега-3 мастни киселини, които ви помагат да подобрите метаболизма си и да поддържате добро телесно тегло. Освен това сьомгата е много полезна за понижаване на холестерола и поддържане на здравето на сърцето.
Още: Как да уцелим точното време за варене на ориз
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Поради тази причина Американската асоциация за сърдечни заболявания препоръчва да се консумира мазна риба като сьомгата поне два пъти седмично.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
За да й се наслаждавате възможно най-здравословно във вашите домове, следвайте указанията, които ви представяме.
Съвети за безопасност
Размразявайте, съхранявайте и мариновайте сьомгата в хладилника. Тя трябва да бъде прясна до момента на готвене, за да се избегне евентуално заразяване с хранителни болести.
Също така се уверете, че рибата не докосва други храни, измийте добре ножа, дъската за рязане с гореща вода и препарат, след като приключите с рязането.
Още: 2 страхотни рецепти за коледна пуйка – гостите ви ще си оближат пръстите
Още: Най-вкусната баклава, която някога сте опитвали: Ще стане хит на всяка празнична трапеза
За да предотвратите възможността за развитие на бактерии, приготвяйте сьомгата в рамките на 2 дни след закупуването ѝ или я съхранявайте във фризера.
Консумирайте останалата риба в рамките на 1-2 дни. След като я изядете, изхвърлете всички остатъци, които са престояли на стайна температура повече от 2 часа.
Пушена сьомга
Приготвянето на пушена сьомга е бърз начин за добавяне на вкус и се съчетава добре с печена или приготвена на скара риба. Просто смесете червен пипер, чесън на прах, сол и малко кафява захар в малка купа. Натрийте с нея филетата от сьомга и ги оставете да починат преди готвене.
Печена сьомга във фурната
Първо загрейте фурната си на 200 градуса по Целзий. Намажете сьомгата със зехтин и избягвайте маслото, слънчогледовото или царевичното олио, тъй като те изгарят при висока температура. Поставете сьомгата върху застлана с хартия за печене тава и я запечете за няколко минути.
Сьомга на скара
Още: Бърза вечеря: Кремообразен ескалоп с пилешко филе и гъби
Първата стъпка, разбира се, е да подготвите скарата, тя трябва да е със средна температура. Поставете сьомгата в съд и я мариновайте, оставете я за поне 30 минути.
Поставете сьомгата върху грила, с кожата надолу. Оставете я за около 10-15 минути. Намажете със специален сос за грил.
Добър апетит!