Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Баба ми остави рецепта за най-добрия домашен хляб

20 януари 2023, 12:23 часа

Хлябът е една от храните, които съпътстват човечеството от векове наред. Той е традиционен за немалко култури и всички го почитат. Носи енергия, която опрощава, пречиства, раздава, сплотява. Включен е в немалко православни и други религиозни ритуали. А какво по-хубаво от това да създадеш хляб за цялото семейство със собствените си ръце? 

Приготвянето на хляб е едно цяло изкуство, изпълнено с тънкости и разбира се, любов. Ако искате да приготвите вкусен домашен хляб, в следващите редове ви издаваме няколко полезни “тайни”. Вижте ги:

Правете почивки

За приготвянето на хляба не са необходими голям брой продукти и в реда на добавяне на съставките едва ли някой може да обърка. Но при замесването на тестото се старайте действието да не превишава 3 минути, а след това го покрийте с фолио и оставете настрана 20 минути. По този начин позволявате на брашното да поеме вода, а впоследствие ще ви е от полза за по-лесното и бързо омесване. Друг плюс е, че окислението по този начин е понижено, качеството е по-добро, а при домашния хляб това е една от основните цели.

Универсална рецепта за домашен хляб, която става за всяка хлебопекарна

Втасването

“Бързата работа - срам за майстора” като поговорката важи с пълна сила и при приготвянето на хляб. Оставете хляба да втаса за по-дълго време, за да бухне както трябва. Не се изхвърляйте и при добавянето на мая и захар - около половин чаена лъжичка суха мая на чаша брашно е препоръчителна пропорция. 

В много рецепти ще видите, че захарта се добавя, за да се активира шупването, но тя също така забързва действието на маята, което пък понижава вкусовите качества на хляба. Вместо това, смесете част от брашното с цялата мая, определена за хляба, направете каша с малко добавена вода, оставете я да се “надуе” двойно и тогава замесете хляба.

Рецептата за селски хляб, по която всички са полудели

Друг етап от втасването е оставянето му да почива. Повечето сме свикнали да определим топло място за хляба, за да може да втаса добре - например увито в няколко кърпи, във фурната, в миялната и т.н. Но ако искате наистина майсторски приготвен хляб, отделете си приготвянето му в 2 дни. 

Първо, завийте тестото с фолио и го оставете на стайна температура за половин час, а после го приберете за през нощта в хладилника. На сутринта отново го оставете за час на стайна температура и чак след това продължете към останалите стъпки. Когато е на по-студено, ферментацията се забавя, а вкусът се развива максимално. 

Грешките, които могат да попречат на хляба ви да се надуе, са например твърде многото захар или сол, прекалено високата температура при втасване, замесване с чешмяна вода и др.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес