Много хора не обичат пържен черен дроб - някои от тях вероятно са били отблъснати от това ястие, защото са попаднали на лошо приготвен дроб. Как обаче да избегнем грешки при пържене и какво да направим, за да го превърнем във вкусно ястие?
Още: Сочни кюфтета с доматен сос. Вечеря за 30 минути
Още: Как да си приготвите най-вкусните и ароматни домашни луканки
Прости трикове за перфектно приготвен дроб
1. Черният дроб пръска много при пържене - Малките пръски замърсяват кухнята, стената и могат да изгорят човека, който пържи. За да избегнете пръскането, подсушете черния дроб с хартиена кърпа преди пържене, за да премахнете излишната вода. Тогава няма да пръска толкова много. Можете също да попарите черния дроб за кратко с вряла вода. Просто го залейте с вряла вода за 2-3 минути преди пържене, след това го подсушете и изпържете.
Още: Лекар: Как да разберете, че имате проблеми с черния дроб
Още: Професионалните готвачи добавят това към кюфтетата и те са 2 пъти по-сочни
Още: Как сами да си приготвите перфектното филе Елена?
2. Черният дроб е твърд и сух – Вероятно сте осолили месото преди пържене. Посолете и подправете черния дроб само в края на пърженето, непосредствено преди сервиране, в противен случай дробът ще се втвърди.
3. Част от дробчетата са недопържени и кървави - Дробчетата трябва да се нарязват на приблизително еднакви по големина парчета. Това важи най-вече за свинския и говежди черен дроб, но също и за пилешките дробчета. Дори и да са малки, струва си да ги разделите на парчета с еднакъв размер - тогава те ще се изпържат равномерно. По същата причина пържим дроба захлупен – за да сте сигурни, че е готов отвътре, а и няма да пръскате мазнина из цялата кухня.
Още: Вкусни и лесни сиренки с чедър и БЕЗ яйца
Още: Две бързи рецепти за Месопустната задушница - готови само за 40 минути
4. Свинският или телешкият черен дроб е безвкусен и сух - Преди пържене тези видове черен дроб трябва да се нарежат на не много дебели, равномерни филийки и да се накиснат в кисело или сурово мляко. Оставете настрана за около час. При тази обработка черният дроб губи горчивия си вкус и миризмата му става по-деликатна. Освен това е добре всяка филийка да се накълца леко отгоре с нож преди пържене.
Още: Идеалният момент за добавяне на сол: Как да овкусите перфектно всяко ястие
Още: Как се приготвя жито за Задушница - ето какви са тънкостите
Още: Как се приготвя традиционният ирландски чай
5. Дробът е хем сух, хем напоен с мазнина - Явно е бил пържен в твърде малко сгорещена мазнина. Температурата на мазнината трябва да е достатъчно висока, за да запечата веднага соковете в парчето. Затова не трябва да слагате твърде много черен дроб в тигана наведнъж - температурата на мазнината ще падне бързо. След като извадите черния дроб от тигана, препоръчваме да го отцедите върху хартиена кърпа.
В сезона: Кои гъби са подходящи за сушене, кои за мариноване и кои за готвене