Според българския министър на външните работи Екатерина Захариева споразумението за добросъседство е важна нова страница в отношенията между България и Македония, но след подписването остава много работа. Според нея споразумението се основава на декларация, подписана през 1999 г., а разликата е, че са вградени механизми за мониторинг на прилагането му и че ще има експертна комисия от историци, които ще работят за подобряването на училищните програми въз основа на исторически източници, предаде македонската медия “ТВ21“.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
"Договорите не признават нито езици, нито народи. Клаузата за езика, договорена през 1999 г., не случайно казвам, че България тогава направи компромис и няма намерение да прави повече никакви компромиси, нито по въпроса за езика, нито за други въпроси. Договорът се подписва на официалните езици. Македонски, съгласно конституцията на РМ и български, съгласно конституцията на България ", заяви Захариева, цитирана от "Фокус".
Във връзка с изискванията на някои македонски опозиционни партии да бъде признато съществуването на македонско малцинство в България, Захариева заяви, че властите в София не водят преговори с партии, а с правителство.
По-рано депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски заяви, че има няколко забележки по договора. "Ако наистина този проект за споразумение е все още отворен за намесаза подобряване на текста, всички депутати от „Коалиция за по-добра Македония“ ще дадат сериозни забележки и препоръки къде проектът на договора за добросъседство с България може да се подобри", съобщи Милошоски.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ