Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конституционните промени влизат на комисия

28 септември 2023, 11:04 часа • 1504 прочитания

Конституционните промени продължават да се придвижват напред. Другата седмица те влизат на комисия. Новината става ясна от съобщение на сайта на Народното събрание. С измененията в Конституцията ще се занимава Комисията по конституционни въпроси, като заседанието й е насрочено за вторник следобяд. 

Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита

Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията

Първата стъпка вече е факт

Първата стъпка за конституционните промени бяха процедурните правила, по които това да се случи. Те бяха приети от парламента в понеделник. При първото гласуване законопроектът за промени в Конституцията се изчита и се гласува в цялост. За изказвания парламентарните групи ще имат два пъти повече време от обикновено. За да бъде приет на първо гласуване законопроекта, за него трябва да са гласували 180 депутати. Ако получи между 160 и 180 гласа "за", се поставя за ново разглеждане. То ще бъде след минимум два месеца, но не повече от пет. Тогава за приет ще се счита, ако има поне 160 гласа в подкрепа. В този случай гласуванията всъщност ще са четири, като първото ще е предварително. ОЩЕ: Пеевски и Борисов в един глас: 9% ДДС за ресторантьорите и 3 март остават

Нека си припомним измененията?

Основата на конституционните изменения е реформа във Висшия съдебен съвет (ВСС). Идеята за главния прокурор е той да се избира само веднъж за петгодишен мандат. ОЩЕ: Обединихме се с ДПС: За съдебна реформа и 24 май през Конституцията (ВИДЕО)

Друга част от промените касаят статута на служебното правителство, като се предлага президентът да посочи един измежду трима души за кандидат за премиер - председателя на парламента, гуверньора на БНБ и председателя на Върховния касационен съд (ВКС), и по предложение на този кандидат за служебен министър-председател да се сформира служебно правителство.

Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано

С измененията се предлагаше още промяна на националния празник от 3 март на 24 май, но в последните дни стана ясно, че за тази промяна няма мнозинство, което означава, че при следващо четене на измененията в Конституцията, това няма да мине. ОЩЕ: Пеевски и Борисов в един глас: 9% ДДС за ресторантьорите и 3 март остават

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес