Имаме манталитет на двойкаджия, затова не сме в еврозоната. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ икономистът Николай Василев. Той беше вицепремиер и последователно министър на икономиката и на транспорта в правителството на НДСВ, а в това – на тройната коалиция – министър на държавната администрация. През 2021 г. бе номиниран за премиер от партия “Има такъв народ“.
Още: Дянков: Влизаме в еврозоната най-рано 2027-2028 г.
Ето какво каза той:
“С голямо огорчение ще ви върна назад, че според мен държавата трябваше да влезе в еврозоната, хайде да не кажа преди 15, но примерно преди 10 години. И щяхме да сме забравили, да сме горди собственици на европейската валута. Чужденците, включително и румънци, и доскоро хървати, щяха да идват в България и да се чудят как ние сме по-напред от тях. Но ние винаги имаме манталитета на двойкаджията в класа. Винаги искаме да сме последни и каквито успехи можем да постигнем, винаги ги отлагаме за далечното бъдеще.
Смятам, че сме закъснели много отдавна. След последните години политически хаос в държавата, ние бяхме готови да влезем с Хърватия на 1 януари 2023-а. И пак щяхме да сме забравили и да бъдем щастливи и усмихнати.
Ние отговаряхме на всички критерии до лятото на 2021-а. Всичко се развали с новото поколение политици, които се държат като популисти, социалисти и никакви фенове на еврозоната.“
Какво очаквате от конвергентния доклад, който трябва да излезе през юни?
Още: Икономист: Датата 1 януари 2025 г. за влизане в еврозоната е напълно пожелателна
“Очаквам следното – че ще продължим с някакви надежди за намаляване на инфлацията. Тя може и да понамалее, но математически според мен е невъзможно да намалее толкова, че да влезем в критерия. Има ли възможност за някакъв политически компромис ? Би имало такава възможност. При Хърватия имаше някакъв компромис, но това се случи, защото хърватското общество демонстрира много силна консолидация и подкрепа за идеята за еврозоната. Хърватите показаха, че искат да са европейци и се справиха с Шенген и еврозоната.
А ние не знаем какви искаме да бъдем – в Африка ли искаме, в Евразия ли. И като не знае българското общество какво иска, може би никакъв компромис няма да си заслужи.“
Още: БНБ: България е на финалната права по пътя към еврозоната
От видеоматериала ще научите още:
- Как работи държавата при сглобката, според Николай Василев;
- Нужна ли му е кристална топка, за да прогнозирате каква ще е инфлацията;
- Адекватен и изпълним ли е бюджетът за тази година и ще се наложи ли актуализация;
- Реален ли е заложеният в бюджета за тази година дефицит.