Изследователи от Канада са установили, че хората на възраст над 50 години произвеждат повече антитела срещу SARS-CoV-2, отколкото по-младите. Статията на учените е публикувана в изданието Scientific Reports.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Изследователи от университетите в Лавал и Монреал са изследвали образци от кръв на 32-ма пациенти 14-21 дни след като тестовете им за КОВИД се оказали положителни.
„Всички, които са били заразени с коронавируса, са изработили антитела, но при възрастните тяхното съдържание беше по-голямо, отколкото при хората, по-млади от 50 години. Освен това антитела се намираха в кръвта дори 16 седмици след поставянето на диагнозата“, казва Жан-Франсоа Масон от Университета в Монреал.
При това антителата при по-възрастните осигурявали по-голяма защита, отбелязват учените. „Успяхме да определим това, като измерихме способността на антителата да потискат взаимодействието на S-протеина на делта-варианта (на коронавируса) с рецептора ACE2“, разказва авторът на изследването Жоел Пелетие. За другите варианти на SARS-CoV-2 такава зависимост не е наблюдавана“, уточняват учените.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Нови открития за това как коронавирусът поразява мозъка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
При ваксинирани хора с безсимптомно протичане на КОВИД титърът на антителата се удвоява. Освен това техните антитела били по-способни да предотвратят свързването на коронавируса с ACE2. При един от "младите" участници в проучването, за разлика от ваксинираните, такива антитела не се изработили, което според учените показва, че ваксинацията засилва защитата срещу делта варианта.