Инженерите на американската космическа агенция са намерили начин да удължат живота на „Вояджър 2“, като използват допълнителен източник на енергия за апарата.
Още през 1977 г. НАСА изстреля двойката сонди „Вояджър“, които посетиха планетите на Слънчевата система по време на своето епично пътешествие. Почти половин век (45 години) по-късно те все още поддържат връзка и продължават да изпращат нови данни на Земята. „Вояджър 2“ в момента има пет работещи научни инструмента, „Вояджър 1“ има четири инструмента.
Прощаване с "Вояджър". НАСА ще изключи легендарните космически сонди
Сондите се захранват от радиоизотопни генератори, които всяка година произвеждат все по-малко енергия. За да отложат тяхното изключване, инженерите са обърнали внимание на вградения механизъм за безопасност, предназначен да предпазва научните инструменти в случай на промяна на напрежението.
Тъй като големите колебания на напрежението могат да повредят инструментите, „Вояджър“ е оборудван с регулатор, който в случай на авария стартира резервна верига. Специалистите от НАСА са решили да изключат този предпазител и да използват освободената енергия, за да поддържат работата на научните инструменти.
Космическите кораби "Вояджър" могат да доведат човечеството до безсмъртие: как точно
Инженерите казват, че са взели това решение, защото дори след 45 години електрическите системи на сондите са в относително стабилно състояние. По такъв начин срокът на експлоатация на апарата ще бъде удължен до 2026 г.
Що се отнася до „Вояджър 1“, решението за изключване на неговия регулатор ще бъде взето след оценка на ефективността на предложената методика. Освен това на борда на тази сонда работят само четири научни инструмента, което ѝ осигурява около година повече живот в сравнение с „Вояджър 2“.