Американски учени разработиха датчик за хранителни продукти тип велкро, с помощта на който ще може да се проверява дали те не са развалени и не съдържат опасни бактерии. И всичко това клиентът ще може да разбере, без да разпечатва опаковката. Описание на изобретението е публикувано в списание „Advanced Functional Materials“, предаде БГНЕС.
Още: Откриха най-старата мравка, на милиони години е
Още: Оксфордските академици вдигали наздравици с чаша от човешки череп чак до 2015 г.
Инженери от Масачузетския технологичен институт създадоха миниатюрен колориметричен сензор, който на външен вид прилича на парче велкро лента, чиито иглички са изработени от коприна.
Коприната е напълно годна за консумация, не е токсична, може да се използва като хранителна съставка и има достатъчна механична якост, за да проникне в тъканите на храни като месо, праскови или маруля, обясняват учените.
Микровласинките попиват течност от продукта в задната част на сензора, в чиято матрица с помощта на 3D – принтер са добавени два вида специално биомастило: едното променя цвета си при определено ниво на рН, което показва, че храната се е развалила; другото се оцветява при наличието на патогенни бактерии като ешерихиа коли.
Още: Древните римляни излъгали за военна победа над кушитите
Още: Революционно: Учени откриха как мозъкът ни създава, съхранява и извлича спомени
По време на експеримента изследователите прикрепили сензор към пакет с филе от сурова риба, в който преди това е инжектиран разтвор с ешерихиа коли. След 16 часа чувствителната към бактерии част на сензора променила цвета си от синьо в червено - ясен признак заразена риба. След още няколко часа pH-чувствителното био-мастило също промени цвета си, което показало, че рибата се е развалила.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Създадоха 3D принтирани вегански калмари (ВИДЕО)
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Според учените, подобни интелигентни хранителни сензори в бъдеще ще могат да предотвратяват избухване на зарази, предизвикани от замърсени продукти, като салмонелоза, каквито се случват периодично в търговските мрежи. Освен това с тяхна помощ клиентите ще могат да използват продукти с вече изтекъл срок на годност, но в действителност все още годни за консумация.