Екип от специалисти от САЩ е демонстрирал възможностите на нов ултразвуков метод за стимулиране на определени нерви на черния дроб. Тази технология се нарича периферна насочена ултразвукова стимулация (pFUS) и позволява изпращане на прецизно насочени вълни към тъкани, съдържащи необходимите нервни окончания, пише New Atlas.
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
Изследователи от Йейлската медицинска школа, Калифорнийски университет в Лос Анджелис и Института за медицински изследвания Файнщайн са използвали този метод за стимулация на porta hepatis - област от черния дроб, която съдържа нервен център, предаващ информация за глюкозата и храната в мозъка. Оказало се, че кратките импулси, насочени към тази област на черния дроб, обръщат назад развитието на хипергликемия. Тази терапия показала добри резултати при мишки, плъхове и прасета с диабет. Три минути насочен ултразвук на ден се оказали достатъчни за поддържането на нормални нива на глюкоза при животните с диабет.
„За съжаление има много малко препарати за понижаване на инсулина - казва Раймунд Херцог, ендокринолог от Йейлската медицинска школа. - Ако бъдещите клинични изпитания потвърдят потенциала на предклиничните изследванияя и ултразвукът може да се използва за понижаване на инсулина и глюкозата, ултразвуковата невромодулация ще бъде обещаващо ново допълнение към съществуващите възможности за лечение.“
Сега изследователите се подготвят за изпитания върху хора. Но има и други трудности, които пречат на прилагането на този метод. Съвременните ултразвукови инструменти за целенасочена стимулация изискват квалифицирани специалисти, чиято подготовка отнема много време. По-рационално би било технологията да се опрости и автоматизира, така че пациентите да могат да я използват у дома.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Новото изследване е публикувано в списание Nature Biomedical Engineering.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Друг екип американски учени наскоро разработиха технология, която дори след дългосрочно съхранение поддържа функционални клетките на панкреаса, произвеждащи инсулин. Тяхната трансплантация излекувала повече от 90% от лабораторните животни с диабет за два дни.
Резултатите от изследванията представляват първият протокол за криоконсервация на клетки на панкреаса (клетки на Лангерханс), който едновременно осигурява висока жизнеспособност и функционалност, подходяща за клинична употреба. Предклиничните изпитания на експерименталния метод показали обещаващи резултати, които биха могли да станат пробив в лечението на диабет при хора, съобщават учените от Университета в Минесота.
Трансплантацията на островни клетки е процес на пренасяне на здрави клетки на панкреаса от донор към реципиент с диабет. След трансплантацията тези клетки започват самостоятелно да произвеждат инсулин, регулирайки нивото на кръвната захар.
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Една от трудностите на подобна терапия е необходимостта от множество трансплантации, а поради множеството хирургични интервенции това увеличава риска от странични ефекти. Решението на проблема е обединяването на голямо количество биоматериал от няколко донори, но съхранението на такъв "коктейл" от клетки е много ограничено - от 48 до 72 часа.
Криоконсервацията на островни клетки на панкреаса решава този проблем, като осигурява продължително висококачествено съхранение. При експерименти с клетъчни култури учените са установили, че методът запазва функционални 90% от клетките при мишки и около 87% от клетките при прасета и хора.
Последвалите експерименти демонстрирали терапевтичния потенциал на технологията. Клетъчната трансплантация при мишки в рамките на 24-48 часа излекувала 92% от гризачите с диабет.
Изследването е публикувано в списание Nature Medicine,