Учени посочват, че грипът ще бъде най-вероятният виновник за нови пандемии в бъдеще, пише "Guardian".
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Вижте още: Как да предотвратим големите пикове на кръвната захар?
Международно проучване, което ще бъде публикувано следващата седмица, разкрива, че 57 процента от епидемиолозите и вирусолозите смятат, че някакъв вид грип ще причини следващата пандемия.
Убеждението, че грипът е най-вероятен виновник за голяма бъдеща пандемия, се основава на дългосрочни изследвания, показващи, че вирусът непрекъснато се развива и мутира, казва Джон Салмънтън-Гарсия от университета в Кьолн.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
„Всяка зима е сезон на грипа. Можем да го обясним като малки пандемии. Те са повече или по-малко контролирани, защото различните щамове, които ги причиняват, не са достатъчно вирулентни, но това не винаги ще бъде така“, обяснява Салмънтън-Гарсия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Подробности за изследването, което включва приноси от 187 учени, ще бъдат представени на конгреса на Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести в Барселона следващия уикенд.
Двадесет и един процента от учените в проучването смятат, че причината за новата пандемия ще бъде така нареченият вирус на "болест Х", който все още не е известен на науката. Те вярват, че това ще бъде все още неоткрит микроорганизъм, който се появява внезапно, като Sars-Cov-2, който беше причината за пандемията през 2019 г.: Болестта Х и "зомби вирусите" не са филм, а реалност: Проф. Радостина Александрова (ВИДЕО)
Някои учени смятат, че Sars-Cov-2 все още е заплаха и че някой бъдещ щам ще причини пандемия.
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Други смъртоносни микроорганизми, като Lassa, Nipah, Ebola и вируса Zika, бяха определени като сериозни заплахи само от един до два процента от участниците в проучването.
„Грипът остава най-голямата заплаха по отношение на своя пандемичен потенциал в очите на огромното мнозинство учени“, добавя Салмънтън-Гарсия.
Наскоро СЗО предупреди за тревожното разпространение на грипния щам H5N1.
Вижте още: Кой хормон предизвиква чувството на глад