Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени откриха редки генетични вариации, свързани с левичарството

03 април 2024, 07:50 часа • 26900 прочитания

Хората са еднакво очаровани и уплашени от левичарите от поколения. Латинското за „ляво“ е буквално „зловещо“ (италианците все още го наричат sinistra), а лявата ръка исторически се свързва с магьосничество и поклонение на дявола.

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Но дори в съвременните времена левичарите все още се сблъскват с трудности в обществото – от това да бъдат принудени да преминат към дясната си ръка в училище до това да се налага да се справят с продукти, предназначени да бъдат използвани с тяхната недоминираща ръка.

ОЩЕ: Леворъките наистина ли са специални?

Защо малка част от населението предпочита да използва лявата си ръка за ръчни задачи? Защо не използваме и двете ръце еднакво добре? Тези въпроси нямат лесен отговор. Но според скорошно изследване добро място за търсене са вашите гени. Еднояйчните близнаци например са много по-склонни да споделят предпочитанията си за ръце, отколкото разнояйчните.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Когато структурата на двойната спирала на ДНК беше открита преди десетилетия, много изследователи се надяваха да потърсят генетични признаци, които да обяснят предпочитанието на ръцете. Тъй като повечето хора са десничари, някъде трябва да има отговорен ген и мутация, която да води до левичарство. Това било мисленето в началото.

Нещата обаче съвсем не са толкова прости.

Декодиране на ръката

Няма нито един ген, който да кодира десничарството или левичарството. Анализ от 2019 г., включващ огромни данни от UK Biobank, International Handedness Consortium и 23andMe, разкри 41 области в ДНК, свързани с левичарството. Оказва се, че сръчносттта, подобно на астмата и ръста, е полигенна черта: участват много гени и всеки има малък принос.

Сега едно ново изследване е допринесло към познанията ни за наследствената природа на левичарството при хората. Изследователите от Института „Макс Планк“ по психолингвистика в Нидерландия са открили редки генетични варианти, променящи белтъка, които може да са свързани с тази черта.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

„Това беше наистина продиктувано от любопитство изследване за една мистерия в човешката биология: каква е генетичната основа на оста ляво – дясно на мозъка? Знаем, че двете мозъчни полукълба започват да се развиват по различен начин в човешкия ембрион, но механизмът не е известен. Намирането на гени, свързани с асиметрията на мозъка или поведението на ръцете може да даде някои улики“, казва пред ZME Science Клайд Франкс, ръководител на изследователската група Imaging Genomics в Института „Макс Планк“ в Ниймеген и водещ автор на изследването.

„Съществува и известно отношение към психиатрията. Левичарството е по-често при аутизъм и шизофрения, отколкото в общата популация, така че променената асиметрия на мозъка, произтичаща от генетични варианти, може да разграничи подгрупа от засегнати хора. Очевидно обаче повечето левичари нямат аутизъм или шизофрения.

Микротубули и редки гени

Изследователите се обърнали към същия набор от данни на UK Biobank, споменат по-рано, който включва генетични данни за над 350 000 индивиди. Те имали за цел да проучат как много редки генетични варианти влияят върху ръцете. Около десет процента от населението са левичари, в смисъл, че използват лявата си ръка, за да пишат. Споменавам това, защото хората невинаги са чисто левичари или десничари. Ще видите хората да изпълняват повечето ръчни задачи с доминиращата си ръка, но използват противоположната си ръка за други неща.

Доминирането на ръцете е проява на асиметрия на мозъка, като левичарството възниква от доминиращия контрол на дясното мозъчно полукълбо. Тази черта се развива рано в живота, по време на ембрионалното развитие“, казва Франкс.

Изследователите открили, че наследствеността на левичарството поради редки варианти на кодиране в екзома (последователностите на ДНК, които кодират белтъци) е много ниска – само 1%. Интересното е, че ген, наречен TUBB4B, е 2,7 пъти по-вероятно да съдържа редки кодиращи варианти при левичари.

Този ген е планът за микротубулен белтък, който изгражда цитоскелета (скелето, което придава на клетките тяхната форма). Това предполага, че микротубулите участват в създаването на асиметрии на мозъка.

„Не бях изненадан, защото вече подозирахме от друго изследване, че мозъчната асиметрия варира най-вече поради случайността в ранния ембрион. За нашата цел ниската наследственост не беше проблем. Редки генетични варианти само при шепа хора могат да определят гени, които дават улики за механизмите на развитие на мозъчната асиметрия при всеки. TUBB4B може да бъде добър пример за това“, казва Франкс.

„В ембрионалния мозък микротубулите могат да помогнат за създаването на оста ляво – дясно, като дадат на някои клетки асиметрично усукване на определен етап. Алтернативно, микротубулите в ресничките могат да доведат до асиметрични движения и потоци течност. Ресничките са издатини от клетъчната повърхност, които се поддържат от микротубули.

Изследователите също така установиха, че хората с вариации в DSCAM и FOXP1 – два гена, свързани с аутизма – са по-склонни да бъдат левичари. Това може да обясни защо хората с аутизъм са между 2 и 3,5 пъти по-склонни да бъдат левичари.

ОЩЕ: Невробиолозите не обичат левичарите. Ето защо

Гледайки напред, изследователите искат да проучат тези открития по-подробно, с акцент върху развитието на мозъчната асиметрия.

„Бихме искали да проучим ролята на микротубулите в ембрионалното развитие на мозъчната асиметрия. Миши ембриони могат да предоставят начин да направим това. Подобно на хората, мишките показват някои ляво-десни разлики в мозъците си, например във функционирането на слуховата кора“, допълва Франкс.

Изследването е публикувано в списанието Nature Communications.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес