Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени обявиха, че са постигнали ядрен синтез с лазер

13 февруари 2014, 11:26 часа • 55621 прочитания

Изследователи от американската Национална лаборатория Лорънс Ливърмор в Калифорния заявиха, че са постигнали пробив в произвеждането на реакция на водороден синтез с гигантски лазер, пише NPR. Успехът идва след години на неуспешни опити да се задейства лазера и е крачка напред в търсенето на начин за постигане на процеса, протичащ в ядрото на Слънцето.

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Омар Хърикейн, учен от лабораторията, посочва, че за първи път процесът на синтез е произвел повече енергия, отколкото е погълнал. Достигането на полезни нива на синтез обаче все още е далече, предвид факта, че при опита само един процент от енергията на лазера е достигнала целта.

Лазерът е известен като National Ignition Facility (NIF). Изграждането му е струвало повече от 3 милиарда долара. Той се състои от 192 излъчвателя, чиято обща дължина е колкото три футболни игрища. За кратко време неговото излъчване може да фокусира 500 трилиона вата мощност, което е повече от мощността, използвана от целите Съединени щати за същото време. Тази енергия се насочва към цел, голяма колкото върха на молив.

Целта е постигането на ядрен синтез - процес при който атомите на водорода се доближават, за да се слеят и превърнат в хелиеви атоми. Когато това се случи, се отделя огромно количество енергия. Успешното задействане на този процес може да реши енергийните проблеми на човечеството, правейки фосилните горива ненужни. Предизвикването на ядрен синтез обаче е изключително трудно.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

През последните години опитите с NIF са неуспешни и съоръжението започва да предизвиква критики, определящи го като огромно пропиляване на парите на данъкоплатците. Учените продължават опитите си и казват, че сега са разбрали защо първоначалната им стратегия не е проработила. Те посочват, че са открили как да притиснат водородните атоми с лазера.

Омар Хърикейн обяснява, че са успели да стабилизират горивото, прилагайки силно облъчване в началото, лазерите са го облъчвали равномерно и водородът се е превърнал в хелий. Новата техника не може да постигне точката на „запалване”, когато ядреният синтез започва да се самозахранва, но дори така е сериозно постижение за NIF. Постигнати са условията на синтез, което досега не е правено с лазер, подчертава Хърикейн.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес