Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: COVID-19 може да се предаде от човек на котка

23 април 2021, 20:30 часа • 9889 прочитания

Хората, заразени с COVID-19, които имат котки за домашни любимци, могат да предадат вируса на своите другари. Котките могат да развият животозастрашаващи дихателни симптоми, установи проучване, публикувано днес от "Vet Record“, пише БГНЕС.

Още: Лекар: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост

Още: Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост

При изследване на две котки във Великобритания, които живеят в домакинства със заразени хора и са развили симптоми на вируса, едната котка на 4 месеца е развила тежка пневмония и е починала, казват изследователите. Другата котка, на 6 години, е имала симптоми, подобни на настинка, както и конюнктивит или "розово око“, но е оцеляла. Всяка от заразените котки, заедно с девет други котки, диагностицирани с вируса в световен мащаб, не споделят специфични за котките генетични щамове на вируса, според изследователите.

"Нашите открития показват, че предаването на коронавирус от човек на котка се е случило по време на пандемията от COVID-19 в Обединеното кралство, като заразените котки са с леко или тежко респираторно заболяване“, каза съавторът на изследването д-р Маргарет Дж. Хози за UPI. До края на март в световен мащаб са докладвани 14 потвърдени случая на COVID-19 при домашни любимци - 3 при кучета и 11 при котки, според данни на Световната здравна организация.

Въпреки че не съществуват доказателства, че животните играят съществена роля в разпространението на вируса сред хората, изглежда, че той може да се разпространи от хора на животни, особено по време на близък контакт, според Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията. 

Още: Учени: Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, води до рак

Още: Генетици потвърдиха общите предци на гърци и арменци

Епидемия от COVID-19 избухна във ферми за норки в Дания миналата есен и опасенията, че щамът може да се разпространи върху хората, доведоха до евтаназия на милиони животни. Към днешна дата "нямаме представа колко често се среща разпространението от човек на животно“, заяви специалистът по ветеринарна медицина Шели К. Ранкин, която не е част от проучването на котки.

За своите изследвания Хози и нейните колеги са анализирали проби, събрани от 4-месечната женска домашна котка, както и тези от 387 котки, живеещи в домове с хора с потвърден COVID-19. За първи път 4-месечната котка развива дихателни симптоми, включително кашлица и задух, на 11 април 2020 г., след като човек в дома развива заболяване, подобно на COVID-19 в края на март. Собствениците завели котката на ветеринарен лекар на 15 април 2020 г., в този момент тя имала затруднения с дишането. Тъй като състоянието й се влошило, със сериозно увреждане на белите дробове, тя била евтаназирана една седмица по-късно.

6-годишната котка, също женска, развила симптоми, подобни на настинка, включително кашлица и хрема, както и конюнктивит, известен като "розово око", който причинява зачервяване и възпаление под клепача и в бялото на очите, според клиниката Mayo. Симптомите на тази по-стара котка са си отишли от само себе си и втората котка, живееща в същия дом, не е дала положителен тест за вирус, твърдят Хоси и нейните колеги.

"Изглежда, че предаването от човек на котка се случва рядко", каза Хози пред UPI. "Тествахме над 350 дихателни проби от котки, преди да идентифицираме такава, която е с положителен резултат", каза тя. И все пак, въз основа на тези констатации, собствениците на домашни любимци със симптоми на COVID-19 трябва да предприемат стъпки, за да избегнат предаването на вируса на домашните си любимци, казаха Хози и Ранкин.

Още: Най-изолираното селище в света е на остров, създаден от недрата на Земята

Още: Ритуална шахта от римско време с останките на най-малко 21 души е открита в Англия

"Ако имате COVID-19, тогава трябва да сведете до минимум контактите с домашните си любимци, доколкото е възможно“, каза Ранкин. "Броят на документираните случаи обаче не предполага, че в момента е необходима ваксина за домашни животни и не мисля, че това ще се промени скоро", каза тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес