Съхранението на лекарства е важен аспект, който може значително да повлияе на тяхната ефективност и безопасност. Това твърди Алексей Панов, кандидат на химическите науки, доцент в катедрата по биотехнологии и индустриална фармация в RTU MIREA. Той говори за това как правилно да се съхраняват илачите в разговор пред руското онлайн издание „Лента“.
Още: 8 момичета били принесени в жертва в Месопотамия преди 5000 години
Още: Глад заплашва планетата: Учени с нови данни за растенията, които ни хранят
Още: Как да се справим с болката без лекарства?
Фармацевтът съветва внимателно да проучите инструкциите за употреба при закупуване на определено лекарство, които винаги посочват условията на съхранение и стриктно да ги спазвате. Много хора често съхраняват лекарства в банята или кухнята, но това не е най-добрият вариант, отбеляза експертът. Той обясни, че в банята има висока влажност, което може да доведе до промяна и разпадане на лекарствената форма, а в кухнята лекарствата често могат да бъдат изложени на високи температури, особено ако се съхраняват в места до или над печката, предаде БГНЕС.
Още: Може ли да се пие кафе: Правила преди взимане на кръв, които трябва да спазвате
Още: Изгубен ръкопис на легендата за Мерлин и крал Артур е разчетен за първи път след векове
Още: Първа успешна трансплантация на черен дроб от прасе на човек: Резултатите са революционни
„По-добре е да съхранявате комплекта за първа помощ в други стаи, като спалнята или хола, където температурата и влажността остават стабилни. Но трябва да се внимава лекарствата да бъдат недостъпни за деца и домашни любимци“, препоръча химикът.
Още: 5 неща, които НЕ трябва да приемате на празен стомах
Още: Какво е Синдром на празната чиния: Основните причини да изяждаме всичко, дори да не искаме
Още: Научен бунт срещу Мъск: Наследниците на Нютон, Дарвин, Айнщайн и Хокинг казват "стоп"
Събеседникът посочи хладилника като оптимално място за съхранение на лекарства. Той препоръча да се предвиди специално отделение или отделен контейнер за лекарствата, за да не ги объркате случайно с храна. В същото време е необходимо да се избягва съхраняването на лекарства в близост до продукти, които отделят миризми или влага, тъй като това се отразява на качеството на лекарствата, посочи химикът.
Още: Проф. Иво Петров: Високият холестерол се контролира основно с лекарства
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Жените, които промениха света (СНИМКИ)
Още: Учени доказаха неизбежността от дълбок магмен океан на Земята
„Необходимо е да се гарантира, че опаковката е непокътната и бутилките са плътно затворени. Активните вещества в лекарствата могат да бъдат чувствителни към светлина, влага и температура и да взаимодействат с кислорода във въздуха, което води до намаляване на ефективността на лекарствата. Някои витамини и антибиотици могат да се разграждат от ултравиолетова светлина, а ваксините съдържат вещества като протеини, които се разграждат при стайна температура. Ето защо, за да се запази терапевтичният ефект и да се гарантира безопасността на лекарствата, е необходимо да се осигури тяхното правилно съхранение“, каза експертът. Панов призова също лекарствата да се използват стриктно в срока на годност, посочен в инструкциите, дори ако се съхраняват в хладилник.