Според нови оценки на Световната здравна организация през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще достигне 35 милиона - увеличение със 77% спрямо 20-те милиона случая, диагностицирани през 2022 г. Данните, публикувани в петък от Международната агенция за изследване на рака към СЗО, обхващат 185 държави и 36 форми на заболяването, пише Си Ен Ен.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Още: Контролирано предизвикан рак: Проф. Георги Чернев обяснява как този бич може да намалее
Изследователите установиха, че ракът на белия дроб е най-разпространената форма в света през 2022 г. - отговорен за 2,5 милиона случая, 12,4% от общия брой - следван от рака на женската гърда, колоректалния рак, рака на простатата и стомаха. Ракът на белия дроб е отговорен и за най-много смъртни случаи от рак: 1,8 милиона, или почти 19 % от общия брой.
Раковите заболявания и стандартът на живот
Агенцията също така посочва неравнопоставеността по отношение на тежестта на раковите заболявания в развитите страни. Например в страните с много висок индекс на човешкото развитие - мярка за постиженията в областта на здравеопазването, образованието и стандарта на живот - 1 от 12 жени ще бъде диагностицирана с рак на гърдата, а 1 от 71 ще умре от него.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Още: Учени откриха нова причина за появата на ракови заболявания
В страните с нисък индекс на човешкото развитие само 1 от 27 жени ще бъде диагностицирана с рак на гърдата, но 1 от 48 ще умре от него, главно поради късното диагностициране и липсата на достъп до лечение. Неравнопоставеност се наблюдава и при услугите, свързани с рака, като облъчване и трансплантация на стволови клетки. „Новото глобално проучване на СЗО хвърля светлина върху големите неравенства и липсата на финансова защита при онкологични заболявания по света, като населението, особено в страните с по-ниски доходи, няма достъп до основните грижи за онкоболните“, заяви в съобщение за медиите д-р Бенте Микелсен, който е директор на отдела за незаразни болести на СЗО, предава bTV.
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Още: Силно преработените храни увеличават раковите заболявания
„СЗО, включително чрез инициативите си за борба с рака, работи интензивно с повече от 75 правителства за разработване, финансиране и прилагане на политики за насърчаване на грижите за рака за всички. За да се разшири тази работа, спешно са необходими големи инвестиции за справяне с глобалните неравенства в резултатите от раковите заболявания.“
Рисковите фактори
Изследователите посочват няколко фактора, които обуславят очакваното увеличение на броя на раковите заболявания, като затлъстяването, употребата на тютюн и алкохол, както и фактори на околната среда като замърсяването на въздуха. Смята се, че от 2% до 8% от раковите заболявания са свързани с канцерогенни вещества на работното място
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Според доклад, публикуван миналия месец от Американското дружество за борба с рака, в Съединените щати броят на хората, които умират от рак, продължава да намалява, докато честотата на някои форми на заболяването се увеличава.
Още: Ниската температура потиска растежа на рака
От 1991 г. до 2021 г. смъртните случаи от рак в САЩ са намалели с 33%, което до голяма степен се дължи на намаляването на употребата на тютюн, по-ранното откриване и значителните подобрения в лечението. Въпреки това расовите различия продължават да съществуват, като цветнокожите са изложени на по-висок риск.
Още: Идва ли чудото? Скоро може да има ваксина срещу рак
В доклада на Американското дружество за борба с рака се отбелязва, че пациентите с рак също стават все по-млади. Делът на диагностицираните случаи на колоректален рак при възрастни под 55 години например е нараснал от 11 % през 1995 г. на 20 % през 2019 г., показват предишни изследвания.
Още: Смъртността от рак в ЕС продължава да намалява