Учените смятат, че сезонният грип има много зловещ предшественик, който може да бъде щамът на испанския грип от 1918 г. Това съобщава Daily Mail.
Още: Археолози откриха следи от битката между цар Йосия и фараона Нехо при Армагедон
Още: Откриха най-старата мравка, на милиони години е
Изследователите направили такива заключения въз основа на проби, събрани в Европа по време на пандемията от 1918 г. Отбелязва се, че "испанката", както добива известност грипът, се епревърнала в най-смъртоносната епидемия на ХХ век, отнела от 50 до 100 милиона живота.
Първо учените открили мутации в структурата на вируса H1N1 (свински грип), които очевидно са му помогнали да се адаптира по-добре към хората. След това международен екип от Института „Роберт Кох“, Льовенския университет, Шарите в Берлин и много други решил да проучи естеството на произхода на H1N1.
Себастиен Калвинак-Спенсър и екипът му анализирали 13 проби от белите дробове на хора, съхранявани в архивите на музеи в Германия и Австрия. Пробите били събрани между 1901 и 1931 г., включително шест проби, събрани през 1918 и 1919 г.
Още: Оксфордските академици вдигали наздравици с чаша от човешки череп чак до 2015 г.
Още: Древните римляни излъгали за военна победа над кушитите
Генетичните различия между пробите напълно съответстват на "картата" на разпространението на вируса. Учените сравнили геномите на вируса преди и след пика на пандемията и установили промени в конкретен ген, който помогнал на вируса да се адаптира към човека.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Революционно: Учени откриха как мозъкът ни създава, съхранява и извлича спомени
Авторите на изследването също така са установили времевата рамка на еволюцията на вируса и са потвърдили, че геномът на сезонния грип H1N1 може да е пряк потомък на изходния пандемичен щам от 1918 г.
„Използвайки статистически модели, открихме, че сезонният грипен вирус, който е продължил да циркулира след пандемията от 1918 г., би могъл да се появи директно от пандемичния вирус“, обобщава д-р Себастиан Калвинак-Спенсър.
Изводите на учените са публикувани в списание Nature Communications.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
ВИЖТЕ ОЩЕ: Коронавирусът мутира в резултат на ниското ваксинационно покритие в България