Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рядък образец на африканска писменост разказва за еволюцията на буквите

12 януари 2022, 07:15 часа • 14071 прочитания

Смята се, че буквите са преминали през дълга трансформация - от рисунки до абстрактни форми. Но изследователи от Австралия и Германия, използвайки за пример създадена през XIX век либерийска писменост, са установили, че това не е съвсем вярно. Първите писмени знаци вероятно са били доста сложни, а след това са опростявани, съобщава Phys.org.

Съществува хипотеза, според която първите букви са възникнали на основата на рисунки. Например емблематичната глава на бик в египетските йероглифи се е превърнала във финикийски знак - зачеркната отметка, а след това се е трансформирала в римската буква "А". Известно е обаче, че и в ранните форми на писменост са присъствали абстрактни знаци.

Учени от Университета на Нов Южен Уелс (Австралия) и Института за човешка история Макс Планк (Германия) решили да научат повече за еволюцията на буквите и проучили образци на либерийската писменост, създадена от нулата около 1834 г. от осем неграмотни либерийски мъже, които писали с мастило на основата на сок от смачкани плодове. Този език съществува и до днес и се нарича вай. Изследователите са представили своите изводи в изданието Current Anthropology.

Уникалността на вай е в това, че неговото развитие е било изолирано и документирано от самото му раждане до наши дни. Той се е разпространявал неофициално от учител на ученик. Учените разгледали внимателно ръкописи на вай от архивни източници в Либерия, Съединените щати и Европа, като анализирали ежегодните промени в неговата писменост. В резултат на това те проследили цялата еволюция на вайската писменост от 1834 г. до наши дни. Използвайки различни изчислителни подходи за измерване на визуалната сложност на писмения език, те изяснили, че с времето той е ставал визуално по-прост.

Изображение: Momolu Massaquoi (1911)

„Изобретателите на вай са създавали индивидуални знаци за всяка сричка от своя език. Една е изобразявала бременна жена, друга - окован роб, трети са взети от традиционните местни емблеми“, казва водещият автор д-р Пиърс Кели. След това тези знаци били трансформирани и опростени.

Според учените визуалната сложност е полезна за зараждащата се система на писменост: така се появяват повече подсказки за тези, които я изучават. Но с развитието на езика сложността започва да пречи на ефективното четене и възпроизвеждане, затова писмеността се опростява. Авторите на статията смятат, че други африкански езици, които се развиват днес, също ще могат да хвърлят светлина върху разбирането на еволюцията на писмеността.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес