Първите изпитания на ваксина срещу Ковид-19, насочена към различен имунитет от този, постиган с класическите ваксини, дадоха насърчаващи резултати, съобщи АФП. Първата фаза от изпитанията на проектоваксината CoVac-1 срещу SARS-CoV-2 показа, че тя предизвиква клетъчен имунитет, свързан с Т-лимфоцитите. Те бяха извършени в Германия, а резултатите са публикувани в сп. "Нейчър", предава 24 часа.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Т-лимфоцитите са вид бели кръвни телца, които отговарят за втория етап от имунната реакция - клетъчния имунитет. Той допълва този на антителата, като атакува пряко инфектираните клетки, а не само циркулиращия в организма вирус. За първата оценка на тази проектоваксина 36 участници на възраст от 18 до 80 години са получили една доза от нея. Тя е предизвикала траен имунитет срещу SARS-CoV2, осигурен от Т-лимфоцити, като той се доближава до придобития от естествено заболяване.
Този имунитет на Т-клетките е "важна реакция за контролиране на вируса и може да е полезен за хората с имунен дефицит", пише в статията в сп. "Нейчър". Реакцията е наблюдавана у всички участници 28 дена след ваксинацията. Ефектът е продължил поне три месеца, като е надминал този от естествено преболедуване и не е променен от никой от обезпокоителните сега варианти - Алфа, Бета, Гама и Делта. Резултатите обаче са предварителни и са необходими по-мащабни изпитания.