Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първата комбинирана трансплантация може да промени науката

09 март 2022, 12:22 часа • 4605 прочитания

Специалисти от университета Дюк в САЩ извършиха успешна трансплантация на сърце и тимус на 6-месечно бебе.

Детето се ражда със слабо сърце и слаба имунна система и първите месеци от живота си прекарва в болница. Проведени са многобройни операции на сърцето, както и лечение на рецидивиращи инфекции, с които детския организъм не е могъл да се пребори самостоятелно. Лекарите настояли за провеждането на експериментален вид трансплантация, която не е извършвана по-рано на хора. 

Освен ново сърце те предложили да се извърши и трансплантация на тимусната жлеза в гръдната клетка, която изработва т.нар. Т-клетки. Дисфункцията на тази жлеза води до широк спектър от проблеми със здравето. 

Повечето хора, преживели трансплантация пожизнено приемат имуносупресори, за да не бъде органът отхвърлен от имунната система. Но приемът на тези препарати за продължителен период от време ги прави много уязвими дори за леки инфекции.

Учените предположили, че при трансплантиране на сърце и тъкан от тимус от един и същ донор тимусът ще бъде "излъган" и няма да атакува новото сърце. Лекарите получили одобрение за провеждане на операцията и детето на детето е трансплантирано сърце, а две седмици по-късно и тъкан от тимус. 

Така детето става първият човек в света, получил комбинирана трансплантация на сърце и тимус, което дава надежда на милиони пациенти. Сега детето е на 1 годинка и "цъфти" след операцията, която може да промени бъдещето на трансплантологията. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес