Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психолозите разбраха как хората си избират партньори

09 юли 2023, 08:39 часа • 14378 прочитания

Международен екип учени установи, че хората са склонни да избират партньори от противоположния пол, които приличат на тях самите

Прието е да се смята, че „противоположностите се привличат“, но това вероятно по-скоро се отнася за вътрешни качества. Съществуват множество проучвания, чиито автори са изследвали връзката между привлекателността на лицето на човек от противоположния пол с външното сходство на оценяващия. Тези изследвания обаче са били посветени основно на анализ на снимки – реални или променени с помощта на компютърни програми.

Противно на романите: изневеряващите рядко съжаляват за измяната

Учени от университетите в Куинсланд (Австралия) и Стърлинг (Великобритания) решили да научат повече за това как избираме потенциални брачни партньори „на живо“. Те провели експеримент, включващ 682 души от двата пола с хетеросексуална ориентация. Авторите са представили своите изводи в списание Evolution and Human Behavior.

Доброволците били разделени по двойки – мъже и жени – и били оставени да си поговорят в продължение на три минути. След всяка такава „среща“ и двамата участници попълвали кратък въпросник, който показвал колко са привлечени от партньора, с когото са общували.

Общо учените фиксирали 1188 взаимодействия между двойки от една и съща етническа принадлежност и 1097 между хора от различни националности. Освен това изследователите направили снимки на всеки участник, за да преценят колко си приличат.

Личността е по-важна от парите, когато става дума за любов

Оказало се, че приликата на лицата в двойките играе роля в това колко привлекателни се намират хората един друг: колкото по-сходни са те, толкова по-привлекателен намирали партньора.

Участниците обикновено смятали хората от собствената си националност за по-привлекателни от човек от друг етнос. Доброволците също оценявали другия като по-разбиращ и заслужаващ доверие, ако външно напомнял на самите тях.

Краткото време на общуване в експеримента обаче означава, че хората избират представители на противоположния пол „подобни на себе си“, както се казва, от пръв поглед. Доколко такъв модел би се запазил по време на дългосрочна комуникация, е неясно без допълнителни експерименти.

ОЩЕ: Изчезнал от радарите. Когато човек се превърне в призрак или зомби

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес