Пушенето на цигари има дългосрочно въздействие върху имунната система, според ново проучване, цитирано от Euronews. Учени от френския институт Пастьор установяват, че години след като пушачите ги откажат, ефектът от тютюна върху имунната защита на организма остава. Изследването е публикувано в научното списание Nature.
Още: Чиксулубският астероид унищожил динозаврите, но дал тласък на живота в океана
Още: Археолози откриха олтар от Теотиуакан, скрит в град на маите. Стенописите разказват шокираща история
Изследователите се заемат да проучат какви други фактори, освен възрастта, пола и генетиката, играят роля в това как тялото се защитава. Те излагат кръвни проби от 1000 здрави индивида на вируси и бактерии и наблюдават техните имунни реакции, като разглеждат 136 променливи, включително индекс на телесна маса (ИТМ), тютюнопушене, сън, упражнения и други.
Три променливи се открояват: тютюнопушене, латентна цитомегаловирусна инфекция (асимптоматичен вирус в семейството на херпес) и ИТМ.
Още: Тютюн, алкохол, затлъстяване: Кое ви поставя в риск от рак на дебелото черво
Още: Месецът, в който сте заченати, може да определи дали ще сте дебели
Още: Тайната на оранжевите котки е разкрита след 60 години изследвания
Установено е, че настоящите пушачи имат повишен възпалителен отговор, когато са стимулирани с бактерии. Тези бактерии се губят, когато напуснат, обясняват авторите, но ефектите от тютюнопушенето върху отговорите на Т-клетките (клетките, които ви помагат да се предпазите от болести), продължават години след отказване.
Още: Цял живот сме се заблуждавали: Този цвят не съществува
Още: Прилепите пазят тайната за лечението на смъртоносни човешки болести
Снимка: iStock
Дългосрочно въздействие върху имунитета
Още: Съдът реши: Може да се пуши в ресторант, ако е нагреваема цигара
Още: Книга от XIX век, подвързана с кожата на убиец, е изложена в Съфолк
Още: Можел ли е спинозавърът да плува? Свирепият динозавър разпалва дебат
„Сравнението на имунните отговори при пушачи и бивши пушачи разкрива, че възпалителният отговор се връща към нормалните нива бързо след спиране на тютюнопушенето, докато въздействието върху адаптивния имунитет продължава от 10 до 15 години“, казва Дараг Дъфи, ръководител на отдела за транслационна имунология в института Пастьор и автор на изследването.
„Това е първият път, когато е възможно да се демонстрира дългосрочното влияние на тютюнопушенето върху имунните реакции“. Изследователите казват, че изглежда пушенето води до трайни промени в имунната система, като засяга генната експресия (процесът, при който унаследяваме информация от един ген).
Провеждането на повече изследвания също биха могли да помогнат за идентифициране на протеиновите и генните взаимодействия, повлияни от тютюнопушенето. „Тези констатации предоставят ново разбиране за ефектите от тютюнопушенето върху човешкото здраве и ролята на модифицируемите ефекти на околната среда върху променливостта на имунния отговор“, заключават авторите.
*Проучването може да прочетете: тук