Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предците ни оцелявали на тропически растения

19 декември 2012, 10:15 часа • 82336 прочитания

Изследване, проведено от Оксфордския университет, сочи, че преди 3 - 3,5 млн. години, хранителният режим на ранните ни предци се основавал най-вече на тропически треви и острици.

Екипът на международното проучване извлякъл информация от фосилни зъби на трима австралопитеци, населявали някога територията на Чад.

Професор Джулия Лий Торп от Оксфордския университет, заедно със свои колеги от Чад, Франция и САЩ, изследвала въглеродните изотопни съотношения в зъбите на индивидите и открила следи от храни, водещи началото си от C4-растения, пише sciencedaily.com.

"Открихме свидетелства, че ранните хуманоиди, поне в Централна Африка, са се хранели предимно с тропическа храна и острици. Нито една от африканските големи маймуни, включително шимпанзетата, не се е хранела по този начин, въпреки че въпросните растения са били в изобилие в тропичните и субтропичните райони.
Единственото изключение е павианът от саваната, който консумира такива растения и днес", заявява Лий Торп.

Откритието доказва факта, че ранните хора са променили начина си на хранене сравнително рано, поне тези в Централна Африка. Те са били способни дори на този ранен етап да оцеляват сред големите открити пространства с малко дървесни видове. Това им позволило да напуснат гъстите горски райони, които обитавали по начало, за да мигрират и да усвоят нови, по-далечни територии.

Също така, резултатите от проучването заключили, че предците ни консумирали пряко тропическите растения.

"Имайки предвид данните от въглеродните изотопи, можем да заключим, че ранните хора може и да са яли животни, които от своя страна консумират тропическа трева. Но тъй като нито хората, нито приматите, приемат активно храна от животински произход, а и хората нямат толкова остри зъби, колкото месоядните, можем да предположим, че предците ни са приемали тропическите треви и остриците директно", завършва Лий Торп.

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес