Учените поставиха змийски гени в дрожди и получиха средство срещу тромбове, аналогично на натурална змийска отрова. Експериментът е описан в сп. Scientific Reports.
Обитаващата Югоизточна Азия ямкоглава змия Agkistrodon acutus се ползва с репутацията на смъртоносно животно – понякога я наричат "петте стъпки" – толкова може да измине човек след нейното ухапване.
Но присъстващият в отровата ѝ белтък агкисакуталин е мощен антикоагулант (средство, задържащо съсирването на кръвта). Той свежда до минимум вероятността от образуване на тромби – честа причина за сърдечна недостатъчност – и почти няма странични ефекти. Но доскоро учените не можеха да изолират агкисакуталин от отровата в безопасна за човека форма.
Китайски учени са модифицирали гените на дрождите Pichia pastoris, които често се използват като моделен организъм (а също в ролята на хранителна добавка). Два гена на Pichia pastoris били заменени със змийски, а след това започнали да хранят дрождите с глицерин при стайна температура. След 18 часа учените добавили метилов спирт, в резултат на което дрождите преработвали глицерина и отделяли белтък антикоагулант.
Новата технология вече е преминала изпитания за биологична безопасност в Китай. За промишлено производство учените са сключили договор с частна биомедицинска компания.
Засега дрождите умират 38 часа след производството на белтъка, но с усъвършенстването на технологичния процес ще се произвежда толкова вещество, колкото дава убийството на 15 000 змии, пояснява Lenta.ru.