Изследване, публикувано в списание Nature, показва, че намаляването на зеленината в градовете допринася за повишаване на температурите в тях и съответно – засилване на глобалното затопляне.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Под въздействие на глобалното затопляне и феномена "градски топлинни острови" средните температури в големите градове може да се увеличат със 7-8 градуса до 2100 година, сочи изследването, цитирано от БГНЕС. Тези прогнози се базират на продължаващо увеличение на емисиите на парникови газове.
Около 5 градуса от това увеличение на температурите ще се дължи на глобалното затопляне, а останалите – единствено на намаляването на зеленината в градовете за сметка на бетона и асфалта.
Това допълнително повишаване на температурите в градовете води до увеличаване на разходите за енергия за охлаждане на сградите, до рискове от санитарен характер, до по-замърсен въздух, до по-ниско качество на водата и не на последно място – до понижаване на продуктивността на труда.
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Учените са изчислили и цената на тези негативни промени. Средно засегнатият град сред проучваните 1692 града в световен мащаб ще губи между 1.4 и 1.7% от БВП годишно до 2050 г. и между 2.3 и 5.6% от БВП до 2100 година. За най-засегнатия град тези загуби могат да достигнат до 10.9% от БВП до 2100 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)