Есенната депресия е естествено състояние извън сезона, но с него може да се справите, като следвате режим и останете активни. Експерти в областта на психологията и имунологията казаха това в интервю за ТАСС. Психологът Елена Пояркова припомни, че с настъпването на студеното време дните стават по-кратки, а нощите - по-дълги. Няма достатъчно слънчева светлина и витамин D, което може да причини апатия, сънливост и влошаване на настроението. По този начин психиката се адаптира към променящите се външни условия.
През есента и зимата човек е принуден да се събужда по тъмно. Ето защо според психолога, за да не се поддадем на депресията, е важно да запазим стария си начин на живот, включително спазване на ежедневието, като не забравяме и за спорта. "Тези, които се затрудняват да се събудят, трябва да правят упражнения. Човекът, който спортува, се чувства по-ободрен. Физическото усилие също влияе върху емоционалното състояние, ендорфините се отделят в кръвта", обяснява експертът.
Иван Козлов - вицепрезидент на Руското научно дружество на имунолозите - е уверен, че самоорганизацията ще помогне да се справим с лошото настроение и апатия през есента. „Не можем да направим нищо с времето. Трябва да се организираме и да имаме воля. Да общуваме повече, да работим повече, да отделяме повече време за дейности на открито", казва той. Лекарят подчертава, че нормалното хранене също ще помогне да се избегне недостигът на витамин D през есенно-зимния период. За да направите това, трябва по-често да ядете риба, зеленчуци и плодове.
От друга страна, разходката до работното място може да замени пътя с автомобил сутринта. И облеклото е от значение - обличайте се с дрехи, които ви настройват за по-работно настроение. Трябва също така да запазите обичайните ритуали, като да си купувате горещо кафе или прясно мляко на път за работа. Това може да правите дори не сутрин, а по време на работна почивка, смятат психолози.